Chiński, węgierski, turecki - gdzie potrzeba do pracy z tymi językami?

Języki angielski i niemiecki przydadzą się w handlu. Litewski, węgierski, czy duński przydadzą się do pracy w centrach usług wspólnych oraz centrach outsourcingowych. Rośnie także zainteresowanie pracownikami, którzy władają językami egzotycznymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chiński, węgierski, turecki - gdzie potrzeba do pracy z tymi językami?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

22 paź 2014 17:47


Przyszli pracodawcy poszukują przede wszystkim osób bardzo dobrze władających językiem angielskim. Umiejętność ta przydaje się zarówno w firmach o zagranicznych korzeniach, jak i w tych, gdzie potrzebę taką uzasadnia stały kontakt z obcojęzycznymi klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi.

Czytaj też: Zatrudnienie osoby z zagranicy jest dużo bardziej kosztowne, ale czasem konieczne

Angielski jest językiem dominującym z racji obszaru działalności większości firm obecnych na rynku. Wymiana handlowa z państwami sąsiadującymi w wielu przedsiębiorstwach narzuca też konieczność znajomości języków państw sąsiadujących z Polską. Tu wśród pożądanych umiejętności językowych niekwestionowaną pozycję lidera zajmuje niemiecki. Języki mniej popularne, takie jak np. litewski, węgierski, czy duński, są z kolei niezbędne do pracy w tworzonych licznie w Polsce centrach usług wspólnych oraz centrach outsourcingowych.

- Obecnie blisko 70 proc. pracodawców przedstawia znajomość angielskiego jako wymóg konieczny, a ponad połowa oczekuje od przyszłych pracowników wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie. Trend ten będzie się nasilał - komentuje Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower, która przeprowadziła analizę.

- Wśród ogłoszeń rekrutacyjnych widać zapotrzebowanie również na inne języki europejskie i one dominują, jednak z racji rozwoju handlu zagranicznego, zwiększa się też powoli popyt na władanie językami egzotycznymi, jak np. chiński, arabski, czy turecki - dodaje Justyna Ścigler.

Czytaj też: Żywiołowy Włoch kontra flegmatyczny Anglik. I jak tu zarządzać taką firmą?

Z racji pełnionej funkcji kadra kierownicza i zarządzająca często w praktyce nie może w codziennej pracy obyć się bez kontaktów w języku obcym. Do codzienności należy też fakt, że cenione na rynku firmy poszukują osób ze znajomością co najmniej jednego języka obcego, również na niższe stanowiska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.