×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Chcieliby, ale się boją. To blokuje pracodawców przed zatrudnieniem niepełnosprawnych

 • Justyna Koc
  jk
 • 21 gru 2021 15:35

Z najnowszego badania Fundacji Biznes Bez Barier wynika, że aż 43 proc. firm chciałoby w najbliższym czasie zatrudnić osoby z niepełnosprawnościami. Mogą one w dużej mierze być receptą na ogromny brak pracowników, z jakim mierzą się obecnie pracodawcy. Jednak cały czas przedsiębiorcy mają mnóstwo obaw z tym związanych. Największe to: biurokracja, wypełnianie dodatkowych dokumentów i dostosowanie stanowisk pracy.

Chcieliby, ale się boją. To blokuje pracodawców przed zatrudnieniem niepełnosprawnych
Z badań wynika, że w Polsce z poważnymi ograniczeniami sprawności żyje blisko 2,5 miliona osób (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Firmy mają mnóstwo obaw w związku z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami.
 • Ponad 25 proc. uważa, że przeszkodą może być brak orientacji w zmieniających się przepisach prawa, 18 proc. boi się skomplikowanych procedur związanych z dofinansowaniem do wynagrodzeń i likwidacji obowiązkowych wpłat do PFRON.
 • Tylko 9,1 proc. pracodawców wskazało, że obawą jest brak aktualnie posiadanej osoby w zespole, która miałaby kwalifikacje do przeprowadzania takich rekrutacji.

Coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników skłaniają firmy do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację Biznes Bez Barier aż 43,6 proc. pracodawców deklaruje, że w najbliższym czasie planuje zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, a 49 proc. tego nie wyklucza. Zaledwie 7,3 proc. ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziało, że nie zamierza w najbliższym czasie zatrudnić osób z niepełnosprawnościami.

Obawy pracodawców

Z tego samego badania wynika również, że firmy mają mnóstwo obaw w związku z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ponad 25 proc. uważa, że przeszkodą może być brak orientacji w zmieniających się przepisach prawa, 18 proc. boi się skomplikowanych procedur związanych z dofinansowaniem do wynagrodzeń i likwidacji obowiązkowych wpłat do PFRON (taką możliwość daje firmie zatrudnienie odpowiedniej liczby osób z niepełnosprawnościami). Tylko 9,1 proc. pracodawców wskazało, że obawą jest brak aktualnie posiadanej osoby w zespole, która miałaby kwalifikacje do przeprowadzania takich rekrutacji.

Adrian Furman, założyciel Fundacji Biznes Bez Barier, a jednocześnie prezes Grupy AF zatrudniającej osoby z niepełnosprawnościami, uspokaja, że obecne przepisy są przejrzyste, a w razie wątpliwości firma może skorzystać z doświadczeń takich instytucji, jak jego Fundacja. I dodaje, że zatrudnienie takiego pracownika może się firmie opłacać.

- Po pierwsze do jego wynagrodzenia przysługuje dofinansowanie, a dodatkowo na adaptację, wyposażenie stanowisk pracy oraz szkolenie firma może pozyskać z PFRON nawet ponad 93 tys. zł. Poza benefitami stricte finansowymi istnieje szereg nie mniej ważnych korzyści pozafinansowych - wizerunkowych oraz społecznych – podkreśla Adrian Furman.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Chcieliby, ale się boją. To blokuje pracodawców przed zatrudnieniem niepełnosprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2022-01-22 16:01:04

  Może się ktoś zainteresuje w końcu Milmexem z Sosnowca, dawnym zakładem pracy chronionej? To juz 8 lat, jak pracujemy tak za darmo....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA