Chcesz zatrudnić niepełnosprawnego? Oto, co powinieneś wiedzieć

Firma, która chce zatrudniać osoby niepełnosprawne, powinna odpowiednio się do tego przygotować. Jak?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz zatrudnić niepełnosprawnego? Oto, co powinieneś wiedzieć

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 wrz 2016 14:21


Warto wiedzieć, że są trzy stopnie niepełnosprawności - lekki, umiarkowany i znaczny. Jeśli pracownik ma orzeczony stopień umiarkowany lub znaczny, wówczas jego wymiar czasu pracy powinien się zmniejszyć z 40 do 35 godzin tygodniowo. Tym samym dzienny wymiar czasu pracy wynosi siedem godzin, w tym pracownik otrzymuje przerwę dodatkową w postaci 15 minut na przykład na ćwiczenia rehabilitacyjne. Wynika to z kodeksu pracy i ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, firma powinna posiadać lokal odpowiednio przygotowany do osób z konkretnym rodzajem niepełnosprawności.

Czytaj też: Powstanie system zatrudniania osób z niepełnosprawnością

- Jeśli mówimy o niepełnosprawności ruchowej, potrzebna jest winda, do której swobodny dostęp może mieć osoba poruszająca się na wózku. Dla osób z dysfunkcją wzroku (niedowidzących i niewidomych), dodatkowo konieczne jest opisanie przycisków w windach alfabetem Braille'a. To samo tyczy się odpowiednio przystosowanej toalety - mówi Maciej Sowa, kierownik contact center w firmie Sig.

Pracodawcy powinni pamiętać o możliwości dofinansowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON. Firma może również liczyć na obniżenie bądź całkowite zwolnienie ze składek na PFRON – każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia co najmniej 25 osób, jest zobowiązane do jego płacenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.