Chcą przyciągnąć w lubelskie górników ze Śląska. Na stole działki budowlane i projekty domów

Działka za złotówkę i bezpłatne projekty domu energooszczędnego – takimi bonusami lubelskie PSL chce przyciągnąć w tamtejsze zagłębie węglowe górników ze Śląska. Na razie owe zagłębie to raptem kopalnia „Bogdanka”, ale politycy liczą, że w ciągu kilku lat powstanie tam kilka nowych zakładów tego typu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcą przyciągnąć w lubelskie górników ze Śląska. Na stole działki budowlane i projekty domów

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

12 sty 2018 12:45


• Lubelscy działacze PSL liczą, że w regionie powstanie kilka nowych kopalń, które dadzą miejsca pracy dla ok. 12 tysięcy osób.

• Aby zapewnić kopalniom wystarczającą liczbę wykwalifikowanych fachowców politycy chcieliby ściągnąć na wschód Polski górników ze Śląska.

• Na zachętę gotowi są im zaoferować działki budowlane i projekty domów.

W październiku ubiegłego roku działacze PSL z województwa lubelskiego przedstawili program „Lubelskie napędzane węglem”. Zakłada on budowę w tamtym regionie kilku nowych kopalń. To zaś – jak ocenili politycy – oznacza 12 tys. nowych miejsc pracy. Tyle, że praca w kopalni wymaga konkretnych kwalifikacji. A że na lokalnym rynku zatrudnienia – mimo funkcjonowania w tamtejszych szkołach tam klas o profilu górniczym – nie ma wystarczającej liczby fachowców, więc trzeba ich będzie poszukać gdzie indziej.

Można oczywiście szukać ich na pobliskiej Ukrainie (polskie kopalnie korzystają już z usług tamtejszych górników), ale można też poszukać ich tam, gdzie koncentruje się polskie górnictwo węgla kamiennego, czyli na Górnym Śląsku.

Powstaje oczywiście pytanie, w jaki sposób skłonić, by zechcieli się przenieść na drugi koniec Polski. Politycy PSL podkreślają, że część z tamtejszych górników to osoby, które przed laty odbyły podróż w drugą stronę, czyli ze wschodu na zachód Polski i być może teraz chciałyby wrócić w swe rodzinne strony. By im to ułatwić politycy proponują udogodnienia w wybudowaniu domu. W czwartek (11 stycznia) na konferencji zaprezentowali wizualizacje i plany domów energooszczędnych. Takie właśnie plany bezpłatnie miałyby otrzymywać osoby przyjeżdżające do pracy w kopalniach na Lubelszczyźnie.

Dwupiętrowe domy – których plany zaprezentowano – mają mieć powierzchnię 160 metrów kwadratowych. W budynku miałby się znajdować m.in. salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, trzy sypialnie, łazienka, pralnia i pokój na gabinet. Całość uzupełnia garaż.

- W pakiecie od samorządu dodajemy działkę za przysłowiową złotówkę. To nasza oferta dla „lubelskich emigrantów” i wykwalifikowanych pracowników m.in. przyszłych kopalni, które według założeń programu miałby powstać w naszym regionie – napisał na swoim facebookowym profilu Krzysztof Hetman, europoseł i zarazem prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

22 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

!!! 2018-01-25 12:39:13

Służby w Państwie Polskim mieliśmy za PO-PSL takie iż dla przestępstw z gruntami woleli doprowadzić do upadku Rządu w kraju niż przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości, KMP Chełm Piotrowski , ABW Kuba Czepiel syn Czesława itd.Pochodzą z obrębu gminy Chełm, pogratulować.

Boże chroń parodiowych Polaków, których komuniści lewaki, bolszewicy i żydowskie masoństwo przez dziesiątki lat barbarzyństwa jeszcze do końca nie zabili. 2018-01-24 04:07:19

Obręb Gminy Chełm jest objęty jeszcze większą aferą , w związku ze scaleniami działek odebrano grunty prawowitym ich właścicielom, dlatego też w powyższym obrębie zlikwidowano Gminę Pokrówkę. Ewidencja gruntów w Starostwie Powiatowym w Chełmie jest kreślona pod dyktando zorganizowanej grupy przestępczej samorządowej powiązanej z lokalną Policją i politykami.

Sołtys Strupni Łanowy 2018-01-22 16:40:45

Siano w gumofilcach Nam już nie wygląda, Krzysztof Jurgiel powinien dostać stołka dodatkowego Wicepremiera. Załatwimy Was durnowate pracusie z obrębów miast, system ZUS zlikwidujemy KRUS dla wszystkich oferujemy, Ustawa z 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 Poz.1338) , nie wierzycie sprawdźcie na mapach zasadniczych(geodezyjno -kartograficznych) w Starostwie Powiatowym w Chełmie w obręb gminny Chełm woj.Lubelskiego więcej posiada działek budowlanych w swym obrębie jak całe Miasto Chełm, w związku z powyższym jako metropolia działek mieszkalnych celem dobra porządku prawnego powinno się włączyć Miasto Chełm w obręb Gminy Chełm , cipeczki z miast w oborach po spuszczeniu się obłożymy sianem . Dziękujemy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podpisaną ustawę PiS 27 sierpnia 2015roku .