Ceny ropy spadają. Shell zwolni 6,5 tys. osób

Tylko w tym roku, brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell zwolni 6,5 tys. pracowników - poinformowała w czwartek (30 lipca) firma.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ceny ropy spadają. Shell zwolni 6,5 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

30 lip 2015 11:42


Zwolnienia, wynikające z przedłużającego się okresu spadku cen ropy naftowej, dotkną głównie pracowników i bezpośrednich podwykonawców. Ogółem w koncern zatrudnia 100 tys. osób. W tym roku pracę straci 6,5 tys. z nich.

Koncern zaciska pasa

Shell, który poinformował o spadku o 37 proc. zysków w drugim kwartale, ma też zamiar zredukować swoje inwestycje, by uporać się z następstwem niskich cen ropy. Koncern przewiduje, że taka sytuacja może się utrzymać kilka lat.

Inwestycje Shella w tym roku mają zmaleć do 30 mld dolarów, czyli być o 3 mld dolarów niższe niż przewidywano w kwietniu i o 7 mld niższe niż w roku 2014.

Ciężkie czasy

Przed kilkoma dniami brytyjski "Financial Times" pisał, że największe naftowo-gazowe firmy światowe zrezygnowały z nowych projektów inwestycyjnych na ogólną sumę 200 mld dolarów, aby móc zachować dywidendy w sytuacji spadku cen ropy. Wśród nich wymieniono Royal Dutch Shell. Shell, jak pisze Reuters, utrzymał dywidendę na poziomie 47 centów za akcję.

O planach redukcji zatrudnienia o 4000 miejsc pracy w ramach planu strategicznego, przewidującego zwłaszcza oszczędności, powiadomiła też w czwartek brytyjska grupa energetyczna Centrica - pisze AFP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.