×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacja, candidate experience: Jak usprawnić komunikację z kandydatami do pracy?

Troska o dobre relacje z kandydatami to bardzo istotny element rekrutacyjny, który przekłada się na wizerunek firmy. Jednak często zapomina się, że dotyczy to również dbania o kandydatów, którzy nie zostali zatrudnieni – mówi Julia Urbańska, marketing manager w eRecruiter oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Rekrutacja, candidate experience: Jak usprawnić komunikację z kandydatami do pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Kandydaci, którzy w odpowiedzi na ofertę pracy wysyłają swoją aplikację, najczęściej nie otrzymują żadnej informacji zwrotnej.

• Aż 8 na 10 ubiegających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie przejrzał wysłanej przez nich aplikacji.

• Tylko co piąty otrzymał informację o przyczynach niezatrudnienia.

• Eksperci zwracają uwagę, że pracodawcy nie budują relacji z niezatrudnionymi kandydatami.
Najczęściej zachowują ich CV w bazie (78 proc.) oraz zapraszają do śledzenia zakładki „Kariera” (54 proc.).

Kandydaci, którzy wysyłają swoje CV na ofertę pracy, najczęściej nie otrzymują żadnej informacji zwrotnej od spracodawcy - wynika z badania „Candidate Experience 2017” zrealizowanego przez eRecruiter i Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Kandydaci są ignorowani

- Kandydaci, którzy w odpowiedzi na ofertę pracy wysyłają swoją aplikację, najczęściej nie otrzymują żadnej informacji zwrotnej ze strony pracodawcy. To jeden z najsmutniejszych wniosków tegorocznej edycji badania „Candidate Experience”. Z doświadczeń uczestników rekrutacji wynika również, że spora część pracodawców nie stosuje dobrych praktyk w zakresie informowania o zakończeniu procesu naboru lub przyczynach niezatrudnienia – mówi Julia Urbańska, marketing manager w eRecruiter oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

- Aby zminimalizować te negatywne doświadczenia i oszczędzić czas, rekrutujący mają do dyspozycji technologię i specjalne platformy do zarządzania rekrutacjami. Usprawniają one komunikację z kandydatami, umożliwiając wysyłkę wiadomości ze statusem procesu do wielu uczestników jednocześnie. Nie zajmuje to dużo czasu, a kandydat nie czuje się lekceważony – zwraca uwagę Urbańska.

Kandydaci oczekują odpowiedzi

Większość przedstawicieli działów HR zgadza się, że warto dbać o kandydatów w procesie rekrutacji. Niestety, praktyka wygląda inaczej. Po pierwsze, aż 8 na 10 ubiegających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie przejrzał wysłanej przez nich aplikacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rekrutacja, candidate experience: Jak usprawnić komunikację z kandydatami do pracy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mirosław 2017-06-02 13:43:21

    Niestety, za deklaracjami wielu rekruterów nie idą czyny. Od dawna standardem jest nieodpowiadanie na złożone aplikacje, obecnie nawet po interview obiecana odpowiedź trafia tylko do wybranego kandydata, pozostali muszą przyjąć założenie, że brak kontaktu oznacza odmowę. Zapytam retorycznie : jak Państwo rekruterzy sądzicie - co myśli o Was i Waszych firmach człowiek, który poświęcił dzień na przyjazd do Was, poniósł koszty, odpowiadał na Wasze pytania i nawet nie doczekał się mailowej odpowiedzi w terminie, który sami określiliście ? To jest rzeczywiste kształtowanie wizerunku, a nie sztampowo-cukierkowe wypowiedzi w mediach, pozdrawiam.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA