PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Cała prawda o hostessach w Polsce. Praca ani łatwa, ani przyjemna

  • Aleksandra Helbin
    AH
  • 6 lis 2019 20:00

W branży hostessingowej pracują tysiące młodych ludzi, zdecydowana większość z nich to kobiety. Tego rodzaju zajęcie zapewnia im względnie wysokie zarobki i pozwala godzić naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Hostessy często są jednak narażone na molestowanie seksualne i finansowe wykorzystywanie przez pracodawców. Dlatego pojawił się postulat stworzenia zbioru zasad etycznych branży, która często jest pierwszym doświadczeniem zawodowym dla wielu młodych ludzi.

Cała prawda o hostessach w Polsce. Praca ani łatwa, ani przyjemna
Adobe Stock
REKLAMA
  • Bez pracy hostess nie mogą obejść się żadne targi branżowe, konferencje ani bankiety. 
  • Dla wielu młodych ludzi hostessing to często pierwsze doświadczenie zawodowe.
  • Niestety, jak wynika z najnowszego raportu „Branża hostess w Polsce”, opracowanego przez Komitet Dialogu Społecznego KIG oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zetknięcie z rynkiem pracy często bywa trudne i może negatywnie wpływać na ich późniejsze postawy życiowe z powodu nadużyć, których dopuszczają się klienci i pracodawcy.

Zawód hostessy jest silnie sfeminizowany, wybierają go najczęściej młode kobiety. Decydują się na nią głównie z uwagi na względnie wysokie zarobki przy względnie niskich wymaganiach i dużej elastyczności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Jak wynika z raportu, opracowanego na podstawie wywiadów z pracującymi jako hostessy, wymienione zalety są ważne szczególnie dla studentek i uczennic, które stanowią znaczący odsetek wśród hostess. Dzięki tej pracy, nie rezygnując z nauki, mogą zarobić na własne wydatki, a czasem nawet na utrzymanie. Jest to często ich pierwsza praca, w związku z tym stanowi dla nich wyzwanie.

Praca hostess opiera się najczęściej na elastycznej formie zatrudnienia. Dominują umowy zlecenia i umowy o dzieło. Zatrudnienie z kolei odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz przez agencje hostess. Jak wynika z szacunków KIG, w Polsce działa około 100 agencji oferujących wynajęcie hostess.

To, co liczy się najbardziej przy zatrudnianiu w charakterze hostess, to wiek i wzrost. Hostessa powinna być osobą otwartą o dobrych umiejętnościach interpersonalnych. W przypadku niektórych zleceń musi posiadać dodatkowe kompetencje (np. znajomość języków obcych).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cała prawda o hostessach w Polsce. Praca ani łatwa, ani przyjemna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA