PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bytomski urząd pracy przeznaczy 3,6 mln zł na aktywizację młodych

  • Autor: PAP/jk
  • 19 lut 2016 15:22

· 3,6 mln zł bytomski urząd pracy przeznaczy na refundację zatrudnienia bezrobotnych do 30. r. życia.
· Na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia w Bytomiu wyniosła 17,8 proc., wobec 8,2 proc. w województwie śląskim. 
· Na koniec stycznia w urzędzie pracy w Bytomiu zarejestrowanych było ponad 9,2 tys. osób różnym wieku (w woj. śląskim prawie 156 tys.).

Bytomski urząd pracy przeznaczy 3,6 mln zł na aktywizację młodych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Bytom zalicza się do miast województwa śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Miasto walczy z bezrobociem od lat. Obecnie opracowuje siedmioletni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy. Wśród celów znalazły się m.in. rewitalizacja śródmieścia, walka z ubóstwem i bezrobociem, pobudzenie gospodarki.

Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wskazują, że na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia w Bytomiu wyniosła 17,8 proc. (na koniec listopada - 17,2 proc.) wobec 8,2 proc. w województwie śląskim. W innych miastach regionu stopa bezrobocia jest znacznie niższa, w Katowicach to 3,8 proc., Gliwicach - 5,6 proc., Chorzowie - 9,0.

Czytaj też: Praca w Bytomiu. Tego chcą mieszkańcy miasta

Na koniec stycznia, według danych WUP, w urzędzie pracy w Bytomiu zarejestrowanych było ponad 9,2 tys. osób różnym wieku (w woj. śląskim prawie 156 tys.).

- W Bytomiu ponad jedną czwartą wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w PUP stanowią młodzi ludzie do 30. roku życia. To właśnie z myślą o nich utworzono nowe narzędzie aktywacji na rynku pracy. O refundację może się ubiegać pracodawca lub przedsiębiorca, który na podstawie stosownej umowy - zatrudni skierowanego przez PUP bezrobotnego do 30. roku życia - poinformował bytomski samorząd.

Przez rok, jak podano, pracodawca będzie otrzymywać zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenie dla osoby młodej oraz na składki na ubezpieczenia społeczne.

- Pracodawca będzie musiał zatrudnić młodego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez rok, a po zakończeniu refundacji jego obowiązkiem będzie zatrudnienie tej osoby na kolejnych 12 miesięcy - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu Aleksandra Szatkowska.

Wnioski o refundację będą przyjmowane od poniedziałku (22 lutego).

Z myślą o młodych kontynuowany jest Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), na który zarezerwowano 5,6 mln zł. W ramach tego programu PUP oferuje pracę, staże, szkolenia przygotowane w oparciu o aktualne trendy na rynku pracy oraz dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bytomski urząd pracy przeznaczy 3,6 mln zł na aktywizację młodych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA