Bytom otrzyma 20 mln zł na pomoc dla bezrobotnych

W Bytomiu przeznaczone zostanie łącznie ponad 20 mln zł na wsparcie osób bezrobotnych do końca 2015 r. Projekty przewidują m.in. szkolenia zawodowe, dofinansowanie do działalności gospodarczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bytom otrzyma 20 mln zł na pomoc dla bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2015 18:36


Za ponad 6,4 mln zł wdrażany jest projekt PO WER (Program Wiedza Edukacja Rozwój) adresowany do ponad 1,2 tys. młodych mieszkańców Bytomia, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

- Kilkuset z nich bierze już udział w szkoleniach, wśród których znalazły się zajęcia komputerowe, kosztorysowanie robót budowlanych, podstawy przedsiębiorczości, a także blok poświęcony profesjonalnemu sprzedawcy oraz przyszłościowy kurs związany z montażem instalacji solarnych - poinformowała w czwartek (22 października) wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwona Szczudło.

Pomoc dla młodych

- W ramach tego projektu przyznawane są, cieszące się dużym zainteresowaniem, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Młodzi coraz częściej decydują się na własny biznes. Wnioskują o dofinansowanie salonów fryzjerskich, kosmetycznych, biur architektonicznych, a nawet kancelarii prawnej - dodała Szczudło.

Projekt przewiduje przyznanie takich dotacji prawie 40 młodym osobom.

Kolejnych 660 osób skorzysta z projektu aktywizacji skierowanego do bezrobotnych, którzy ukończyli 30 rok życia. Na wsparcie osób zarejestrowanych w bytomskim PUP przewidziano ponad 4,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Oprócz szkoleń (m.in. specjalista ds. kadr i płac, kasjer, sprzedawca, pracownik magazynu) młodzi będą mogli również ubiegać się o jednorazową dotację na podjęcie działalności gospodarczej, czy staże w przedsiębiorstwach. Część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona również na doposażenie stanowisk pracy.

Dodatkowo bytomski PUP otrzymał ponad 10 mln zł z Funduszu Pracy na wsparcie osób z tzw. drugiego profilu pomocy, czyli nie radzących sobie najlepiej na rynku pracy.

Stopa bezrobocia w Bytomiu

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że stopa bezrobocia na koniec sierpnia wyniosła w woj. śląskim 8,4 proc. Największą odnotowano w Bytomiu (17,2 proc.) oraz w powiecie częstochowskim (15 proc.).

Urząd Miasta w Bytomiu podkreśla jednak, że najnowsze statystyki świadczą o utrzymującej się w Bytomiu tendencji spadkowej osób pozostających bez pracy.

- Z danych statystycznych wynika, iż sytuacja na bytomskim rynku pracy w ostatnich miesiącach uległa poprawie. W ciągu półtora roku bezrobocie w Bytomiu spadło o 4,7 proc. a warto wspomnieć, że na początku 2014 roku stopa bezrobocia w Bytomiu wynosiła 21,9 proc. - poinformowano.

Zmniejszyła się również liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne (na koniec lutego 2014 r. - ponad 12,1 tys. osób; na koniec września 2015 - ponad 8,9 tys. osób).

- Systematycznie wrasta też ilość ofert pracy zgłaszanych w bytomskim urzędzie pracy - wskazano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.