By znaleźć pracę w Polsce potrzeba minimum roku. Kto ma najtrudniej?

Zatrudnienia najdłużej szukają ci, którzy zakończyli naukę na gimnazjum. Łatwo nie mają też absolwenci uczelni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

By znaleźć pracę w Polsce potrzeba minimum roku. Kto ma najtrudniej?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

5 sie 2014 7:29


- Od ponad roku przeciętny czas poszukiwania pracy w Polsce przekracza 12 miesięcy - wynika z opublikowanego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Raport pokazuje, że im niższe wykształcenie, tym szukanie pracy trwa dłużej.

"Długi okres poszukiwania pracy to skutek niedopasowania kwalifikacji zawodowych do wymagań rynku pracy. Z jednej strony mamy rzeszę długotrwale bezrobotnych, a z drugiej pracodawców, którzy nie mogą znaleźć pracowników" - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Elżbieta Kryńska, ekonomistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj też:  Zobacz najczęstsze błędy w szukaniu pracy i ich nie popełniaj

Według statystyk pracy najdłużej szukają osoby, które edukację zakończyły na gimnazjum. Na znalezienie zajęcia muszą poświęcić ponad 14 miesięcy. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które mają ukończoną szkołę średnią lub są po zawodówce. One pracy szukają około roku. Najłatwiej znaleźć ją tym, którzy mogą się pochwalić dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Zajmuje im to do 11 miesięcy.

Eksperci zwracają uwagę, że po miesiącach bezrobocia kwalifikacje zawodowe dezaktualizują się, a motywacja zarówno do poszukiwania pracy, jak i jej podjęcia spada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krzychu 2014-08-05 15:09:11

A w moim przypadku okazało się że dyplom bardziej przeszkadzał niż pomagał. Pracy szukałem ponad rok... I znalazłem, ale w zupełnie innej branży niż kierunek studiów