PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Budownictwo, przemysł, handel. Które branże zapowiadają wzrost zatrudnienia?

  • Autor: MN
  • 24 lip 2017 13:09

Koniunktura gospodarcza w lipcu 2017 r. oceniana jest przez przedsiębiorców pozytywnie. W większości sekcji lepiej niż miesiąc wcześniej, a także lepiej niż w lipcu w latach poprzednich - podał GUS.

Budownictwo, przemysł, handel. Które branże zapowiadają wzrost zatrudnienia?
Adobe Stock
REKLAMA

• W większości sektorów za coraz poważniejszą barierę firmy uznają niedobór pracowników, szczególnie wykwalifikowanych - zwraca uwagę dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

• Bezrobocie jest niskie i kolejni pracownicy będą przechodzić na emerytury, więc należałoby przyspieszyć proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemców - ocenia główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zwraca uwagę, że przy niskiej stopie bezrobocia rejestrowanego nie ma wielkich „rezerw" pracowników na polskim rynku. 

Przedsiębiorstwa oceniły koniunkturę gospodarczą w lipcu 2017 r. pozytywnie, podobnie jak w czerwcu. Jak zauważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, części sektorów gospodarki sytuacja jest najlepsza od 8-9 lat. Oceny portfela zamówień są pozytywne - nawet w budownictwie, które od wielu miesięcy było w koniunkturalnym dołku. Oceny sytuacji finansowej także (poza budownictwem). Są jednak dwa „ale".

- Pierwsze, to informacja, że wszystkie sektory gospodarki przewidują dalszy wzrost zatrudnienia - zauważa Starczewska-Krzysztoszek i wylicza: - Przetwórstwo przemysłowe przewiduje wzrost zatrudnienia większy od planowanego w czerwcu, budownictwo - niewielki, ale wzrost zatrudnienia, handel hurtowy i detaliczny, transport i gospodarka magazynowa - podobnie, hotele i restauracje - mniejszy niż w czerwcu, ale wzrost zatrudnienia, informacja i komunikacja.

Zwraca uwagę, że jedynie firmy działające na rynku finansowym i ubezpieczeniowym zapowiadają redukcje zatrudnienia. Jednocześnie we wszystkich tych sektorach (poza finansami i ubezpieczeniami) za coraz większą, coraz poważniejszą barierę uznają firmy niedobór pracowników, a w jeszcze większym stopniu niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Firmy chcą wykorzystać szansę, ale brak jest pracowników

- W największym stopniu problem niedoboru wykwalifikowanych pracowników odczuwany jest w budownictwie. A przed nami okres rosnących inwestycji infrastrukturalnych finansowanych z funduszy unijnych. Rośnie też budownictwo mieszkaniowe. Firmy budowlane chcąc wykorzystać szanse, które tworzy i będzie tworzył rynek muszą w pierwszej kolejności rozwiązać problem dostępu do pracowników. Wyraźnie rosną także problemy z zatrudnieniem w przetwórstwie przemysłowym, zakwaterowaniu i gastronomii, a także w transporcie - zauważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budownictwo, przemysł, handel. Które branże zapowiadają wzrost zatrudnienia?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA