Budowlanka, praca, rekrutacje: Co drugi pracodawca chce powiększyć załogę

• Ponad 55 proc. przedstawicieli sektora budowlanego zapowiada rekrutacje.
• Firmy będą poszukiwać pracowników niskiego i średniego szczebla.
• Wynagrodzenia na podstawowych stanowiskach budowlanych znajdują się w przedziale 2 tys.-2,5 tys. zł na rękę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Budowlanka, praca, rekrutacje: Co drugi pracodawca chce powiększyć załogę

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 sie 2016 11:33


W I kwartale 2016 r. polska gospodarka odnotowała zmniejszenie inwestycji o 1,8 proc. rok do roku. Był to pierwszy spadek tej kategorii w ujęciu rocznym od trzeciego kwartału 2013. Mimo to niemal co druga (45,2 proc.) firma budowlana w Polsce planuje rozwój swojego biznesu na przestrzeni nadchodzących 12 miesięcy. Przeciwnego zdania jest 26 proc. przedsiębiorstw, a niemal 1/3 nie ma określonej strategii na najbliższy rok.

Czytaj też: 69 proc. firm budowlanych nie może znaleźć pracowników

– Z naszych badań wynika, że firmy z branży budowlanej chcą w tym roku stawiać na pozyskiwanie nowych klientów, ale co jeszcze ważniejsze - planują zwiększać zatrudnienie. Ponad 55 proc. przedstawicieli sektora zapowiada rekrutacje, które są stawiane wyżej w hierarchii wartości rozwoju firmy niż inwestycje w nowy sprzęt czy możliwości rozszerzenia modelu biznesowego. To pokazuje, że przedsiębiorcy odraczają długoterminowe inwestycje i starają przeznaczać kapitał na pozyskiwanie zasobów ludzkich, niezbędnych do realizacji bieżących zamówień – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– Przykład branży budowlanej pokazuje również, że polskie przedsiębiorstwa nie podążają jeszcze za trendami światowymi, nastawionymi na automatyzację pracy. Z jednej strony obrazują to nastroje inwestycyjne, a przy tym widoczny jest trend rekrutowania pracowników na podstawowe stanowiska, które w klasycznym modelu są najbardziej narażone na bezrobocie technologiczne – dodaje Inglot.

Kto będzie poszukiwany i za ile?

W pierwszej kolejności poszukiwani są pracownicy niskiego szczebla. Niemal 44 proc. badanych firm zapowiadało, że raczej lub zdecydowanie będą zwiększać zatrudnienie w tej grupie. Co istotne to niemal identyczny odsetek jak w przypadku wykwalifikowanych pracowników technicznych, których planuje pozyskiwać 41 proc. przedsiębiorstw.

Jak podkreśla Krzysztof Inglot, sektor budowlany nie tylko zapewnia miejsca pracy, ale również oferuje dobre możliwości finansowe. - Jak pokazują badania, dominanta wynagrodzeń na podstawowych stanowiskach budowlanych znajduje się w przedziale 2 tys.-2,5 tys. zł na rękę. W przypadku pracowników wykwalifikowanych najczęściej występujący zakres płacowy zaczyna sięgać poziomów od 3 tys. do nawet 4 tys. zł netto – dodaje Inglot.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Lucyfer 2016-08-03 13:39:24

Pracowałem w branży budowlanej i nigdy wiecej wyzysk po 12 godzin w zimie przestoje bo niema zamóweień któtkie terminy inwestycji. Najgorsza branża a jeszce niebezpieczna praca na wysokości ilu ludzi ginie. Latem praca w upale zimą na mrozie za marne pieniadze.