×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Branża transportowa przed poważnym kryzysem. Może zabraknąć do 200 tys. pracowników

Do 2022 roku niedobór wykwalifikowanych kierowców w polskiej branży transportowej zwiększy się do 200 tys. osób, wynika z raportu "Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030", opracowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Branża transportowa przed poważnym kryzysem. Może zabraknąć do 200 tys. pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Sektor transportu i logistyki generuje ok. 6 proc. polskiego PKB.
  • Pomysłów na to, jak poradzić sobie z problemem braku pracowników w branży transportowej jest kilka. Aktualnie luka kadrowa wypełniana jest kierowcami z zagranicy.
  • Jak pokazują badania, na razie nie ma co liczyć na automatyzację i jej zastosowanie w transporcie.

- Sektor transportu i logistyki generuje ok. 6 proc. polskiego PKB. Pełni także istotną rolę pod względem wpływów budżetowych i jest ważnym pracodawcą. Jednak dynamika zatrudnienia w sektorze wyraźnie nie dotrzymuje kroku rosnącemu popytowi. Tym samym pogłębia się problem niewystarczającej liczby kierowców. Stanowi to poważny problem i barierę w rozwoju branży - tłumaczy analityk sektora automotive w Santander Bank Polska Martyna Dziubak.

5 sił wpływających na aktualną sytuację

Autorzy raportu wymieniają pięć sił wpływających na kształt rynku pracy w polskim sektorze transportowym. Są nimi: podaż kierowców na rynku (liczba i poziom wykwalifikowania kierowców), popyt ze strony pracodawców, migracje, wejścia na rynek pracy i wyjścia z zawodu oraz dostępność substytutów dla pracy kierowców (takich jak technologia, inne środki transportu).

źródło: PwC
źródło: PwC

Zgodnie z szacunkami, w 2022 roku skala niedoboru kierowców będzie wynosiła 200 tysięcy. Dla przykładu. W 2015 r. skalę niedoboru kierowców zawodowych w sektorze transportu drogowego szacowano na ok. 100 tys.

Autorzy opracowania zaznaczają jednak, że problem kadrowy ma wymiar nie tylko ilościowy, ale przede wszystkim jakościowy. Na rynku bowiem zaczyna brakować kierowców z odpowiednimi umiejętnościami.

"Dużym zagrożeniem jest niekorzystna struktura wiekowa kierowców w Polsce. W 2016 r. osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi było w Polsce 4,3 mln. Kierowcy z uprawnieniami to w większości mężczyźni powyżej 35 roku życia. Grupa wiekowa od 35 do 44 lat, a także każda kolejna, to ok. 20 proc. całej podaży na rynku. Osoby poniżej 35 roku życia to 17 proc. wszystkich posiadających uprawnienia, co wskazuje na niższe zainteresowanie zawodem kierowcy w młodszych przedziałach wiekowych. Blisko 20 proc. osób obecnie posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi już osiągnęło wiek emerytalny, więc z ogromnym prawdopodobieństwem w ciągu najbliższych 5 lat odejdzie z pracy. Kolejna grupa stanowiąca ponad 20 proc. podaży to kierowcy, którzy osiągną wiek emerytalny w okresie od 1 roku do 10 lat" - czytamy w komunikacie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Branża transportowa przed poważnym kryzysem. Może zabraknąć do 200 tys. pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pawel 2019-10-25 07:40:38

    Tylko poco kierowcy jak za chwile bedziemy miec samochody autonomiczne.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA