PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w IT: Jak złowić talenty?

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 kwi 2018 13:15

Rynek pracy IT to od kilku lat rynek pracownika, a duża rotacja i straty poniesione z braku specjalisty na stanowisku to jedno z największych wyzwań stojących przed firmami technologicznymi.

Praca w IT: Jak złowić talenty?
Pierwsze 6 miesięcy zatrudnienia absolwenta Codecool to taki sam koszt, jaki firma poniosłaby zatrudniając kandydata z wolnego rynku - mówi Jerzy Mardaus ze szkoły Codecool (fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Wskaźnik rezygnacji z pracy wśród pracowników branży IT jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich.
 • Korporacje wciąż walczą o tę samą grupę talentów, a liczba ofert pracy pięciokrotnie przewyższa podaż programistów.
 • Z pomocą przychodzą specjalistyczne szkoły programowania, które poza selekcją najlepszych kandydatów i ich kształceniem w zakresie pożądanych języków, dbają o rozwój ich kompetencji miękkich.

Obecnie w firmach technologicznych ma miejsce następujący scenariusz: idealny kandydat na junior developera zaczyna pracę. Jest osobą ambitną, inteligentną, samodzielnie się uczy, potrafi współpracować w zespole i… ucieka z firmy po 4 miesiącach. Dlaczego? Bo rynek potrzebuje tak wielu kandydatów, że nowy idealny pracownik dostawał 3 oferty pracy dziennie i po prostu przyjął jedną z nich.

Wskaźnik rezygnacji z pracy wśród pracowników branży IT jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich. Korporacje wciąż walczą o tę samą grupę talentów, a liczba ofert pracy pięciokrotnie przewyższa podaż programistów. Rynek potrzebuje więcej, więc firmy współzawodniczą, by znaleźć ludzi na wolne stanowiska. Brak wykwalifikowanych rąk do pracy skutkuje utratą wielu szans i brakiem możliwości wystartowania z nowymi projektami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Problem z informatykami

Trudność w dotarciu do odpowiedniego kandydata to nie jedyna przeszkoda w pozyskaniu wykwalifikowanego pracownika. O finale takiego procesu decyduje bowiem jeszcze szereg czynników. Należą do nich jakość oferowanych świadczeń pozapłacowych, takich jak rozbudowane pakiety opieki zdrowotnej, dofinansowania do zajęć sportowych czy kursów oraz możliwości rozwoju.

Coraz częściej kryterium przyjęcia oferty pracy jest też wizerunek pracodawcy w oczach kandydata. Według danych SAS Institute i Antal, aż 22 proc. specjalistów i menadżerów IT przy wyborze pracodawcy kieruje się innowacyjnością spółki, 16 proc. za kluczowe uznaje styl zarządzania oraz kulturę organizacyjną, a 15 proc. wielkość i prestiż firmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Praca w IT: Jak złowić talenty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • maciek 2018-05-12 19:31:22

  Teraz pracy w IT jest tyle, że jak nie dadzą odpowiedniej kasy to się idzie do innej firmy, bo head hunterzy non stop wydzwaniają i mówię to z własnego doświadczenia, a nie mam nawet studiów kierunkowych tylko humanistyczne i jestem po kursie w IT Academy. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Dobry programista jest w cenie.

 • volatile 2018-04-24 12:07:09

  Z dobrej pracy się nie odchodzi szybko, dotyczy to w zasadzie każdej branży. Tak na prawdę najważniejsza jest normalna atmosfera, taka żeby do tej pracy po prostu chciało się przyjść. Pieniądze są ważne ponieważ są konieczne do życia, poza płacowe benefity nikogo nie obchodzą.

 • Zeghar 2018-04-23 21:10:53

  Te reklamówki pod płaszczykiem poważnego artykułu zaczynają być już nudne. A co do powodów odejść tych młodych junior developerów - ważne są następujące czynniki: kasa, warunki pracy, benefity oraz przydzielane zadania. Jak gość zwiał po 4 miesiącach, to w przynajmniej jeden z nich mocno odstawał od branżowej normy bądź wyobrażeń pracownika. A reszta tego nie rekompensowała.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA