PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Branża IT to nie tylko programiści. Są stanowiska, gdzie płacą nawet 14 500 zł

  • Justyna Koc
    jk
  • 20 lis 2021 0:01

IT przestało kojarzyć się już głównie z programowaniem. Zatrudnienie w branży wcale nie musi oznaczać obowiązkowej znajomości języków Java lub JavaScript czy umiejętności tworzenia systemów informatycznych oraz administrowania nimi. Dziś rozwój w branży IT jest możliwy także na takich stanowiskach jak np. analityk biznesowy, project manager i tester.

Branża IT to nie tylko programiści. Są stanowiska, gdzie płacą nawet 14 500 zł
Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć specjalista zarządzania usługami (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Już blisko 50 proc. wszystkich ofert pracy w branży IT dotyczy zawodów nieprogramistycznych – wynika z badania przeprowadzonego przez szkołę IT Coders Lab oraz Pracuj.pl.
  • Stanowiska te są dobrze opłacane – na najwyższe wynagrodzenie może liczyć specjalista zarządzania usługami. Według portalu Pracuj.pl średnie zarobki wyniosły tu 14 500 zł brutto.
  • Okazale wyglądają również zarobki analityka biznesowego (11 000 zł brutto), testera (10 500 zł brutto) oraz project managera (10 000 zł brutto).

Ze wszystkich ofert pracy w branży IT, które w pierwszym półroczu 2021 roku pojawiły się na portalu Pracuj.pl, już ok. 49 proc. dotyczy zawodów niezwiązanych bezpośrednio z programowaniem.

- Po wejściu w nową erę technologiczną zapotrzebowanie przedsiębiorstw na pracowników wykwalifikowanych w zawodach cyfrowych gwałtownie wzrosło. I o ile jeszcze kilka lat temu branża informatyczna kojarzyła się głównie z programistami, tak w ostatnich latach rynek IT znacznie otworzył się także na zawody nieprogramistyczne - mówi Marcin Tchórzewski, założyciel i CEO Coders Lab.

(Nie)programista potrzebny od zaraz

W grupie zawodów nieprogramistycznych możemy wymienić sześć głównych profesji. Tym najpopularniejszym i najbardziej pożądanym na rynku pracy jest analityk biznesowy (6 152 ogłoszenia, co stanowi 28,51 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę w grupie zawodów nieprogramistycznych).

Również Capgemini wymienia analityka biznesowego wśród zawodów przyszłości. - Świat rozwija się coraz szybciej, rewolucja technologiczna postępuje, a biznes musi być gotowy na stałe i dynamiczne zmiany. Umiejętność wykorzystania istniejących możliwości technologicznych do osiągnięcia założonych celów biznesowych to zadanie, w którym pomóc może właśnie analityk biznesowy - wyjaśniają eksperci z Capgemini.

Będąc katalizatorem zmian, analityk biznesowy musi być osobą zdolną do rozwiązywania problemów, doskonale rozumieć zasady funkcjonowania organizacji i potrafić stworzyć rozwiązania pozwalające na wsparcie biznesu przy użyciu technologii, korzystając z szerokiego zakresu umiejętności oraz technik analizy biznesowej. Taka osoba powinna być wizjonerem, potrafić wyobrazić sobie ścieżkę prowadzącą do zupełnie innej przyszłości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża IT to nie tylko programiści. Są stanowiska, gdzie płacą nawet 14 500 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA