Branża IT: Praca także dla humanistów i osób bez wykształcenia technicznego

• Branża IT kojarzy nam się z wysokimi zarobkami, stabilną pracą i wieloma możliwościami rozwoju.
• Większości z nas wydaje się, że pracę mogą tam znaleźć jedynie osoby z wykształceniem informatycznym. Nic bardziej mylnego.
• Swoje miejsce mogą odnaleźć tam również graficy, handlowcy a nawet… psychologowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża IT: Praca także dla humanistów i osób bez wykształcenia technicznego

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 sie 2016 12:53


Praca w tym środowisku wiąże się ze sporymi zarobkami, stabilnym zatrudnieniem, dostępem do najlepszych sprzętów i programów. Ciekawa jest także możliwość współpracy z różnymi firmami – czasem są to koncerny międzynarodowe, czasem przedsiębiorstwa niszowe, ale równie interesujące.

Pracownicy branży IT doceniają również dobrą atmosferę pracy i świadczenia dodatkowe, często dofinansowane w dużej mierze przez pracodawców. Nawet ci, którzy z tym środowiskiem mają niewiele wspólnego, jeśli chcą się uczyć mają szansę na karierę.

Czytaj też: Tak zdobywa się specjalistów IT

– Dla osób spoza środowiska, branża IT przy bliższym poznaniu okazuje się niezwykle fascynującym zgromadzeniem ludzi o różnym wykształceniu i jeszcze bardziej zróżnicowanych pasjach. Dla mnie – osoby, która w branży IT jest tzw. „świeżakiem” jest to niezwykłe doświadczenie pozwalające na rozwój w wielu dziedzinach jednocześnie – mówi Karolina, tester bez wykształcenia informatycznego i bez wcześniejszego doświadczenia w branży.

Potrzebni nie tylko informatycy

Branża IT rozwija się szybko i potrzebuje pracowników praktycznie w każdej dziedzinie. W dziale sprzedaży w branży IT zatrudnienie mogą znaleźć handlowcy, którzy nie muszą posiadać wiedzy technicznej na bardzo zaawansowanym poziomie. Trzeba pamiętać, że to dział, który jest punktem łączności świata IT ze światem zewnętrznym. Handlowcy powinni więc znać produkty firmy, ale też mówić „językiem klienta”.

Czytaj też:Ile zarabia programista?

Potrzebne są także osoby zajmujące się wyszukiwaniem w Internecie potencjalnych klientów, szans sprzedaży, zbieraniem zapytań. Na tym stanowisku nie jest wymagana wiedza techniczna. Kolejne osoby zajmują się obsługą leadów, weryfikacją potrzeb klienta, analizie technologii, budżetu i prowadzenia procesu sprzedaży, aż do momentu realizacji projektu. Za bieżącą obsługę klientów odpowiadają account menedżerowie.

Jeśli chodzi o stanowisko project menedżera, to również osoba bez wykształcenia informatycznego może się na nim odnaleźć. Powinna mieć wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, analityczne oraz przynajmniej trochę podstawowej wiedzy z zakresu informatyki. Wiedzę taką można zdobyć poprzez studia podyplomowe, czy kursy z zakresu programowania tak, aby zaznajomić się z językiem, jaki na co dzień spotykany jest w firmie IT.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.