Branża IT już cierpi na niedobór pracowników, a może być gorzej. To szansa dla kobiet

Kobiety z wykształceniem z sektora IT są o wiele mniej narażone na bezrobocie - przeciętny czas poszukiwania pracy w polskiej branży informatycznej w 2014 roku wynosił 2 miesiące, podczas gdy w pozostałych branżach prawie 12 miesięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża IT już cierpi na niedobór pracowników, a może być gorzej. To szansa dla kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 maj 2015 14:17


W sektorze IT wciąż rośnie zapotrzebowanie na ambitnych i wykwalifikowanych inżynierów, posiadających wiedzę z zakresu nowych technologii. Płeć nie ma tutaj znaczenia. Choć nadal przeważają panowie, to tylko liczbowo, ponieważ paniom umiejętności i kwalifikacji nie brakuje. Wiedzę zdobywają na kierunkach technicznych, które wybierają coraz chętniej, a także poprzez uczestnictwo w różnych programach stażowych.

Liczba kobiet pracujących w branży IT z każdym rokiem powoli wzrasta, wciąż jednak jest ich zbyt mało. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że za sześć lat może brakować blisko miliona pracowników w branży. Z drugiej strony otwiera to przed kobietami ogromne możliwości.

Dane GUS wykazują, że kobiety z wykształceniem z sektora IT są o wiele mniej narażone na bezrobocie - przeciętny czas poszukiwania pracy w polskiej branży informatycznej w 2014 roku wynosił 2 miesiące, podczas gdy w pozostałych branżach prawie 12 miesięcy. Badania wykazały także, że panie pracujące w sektorach branży technologicznej otrzymują o 9 proc. wyższe pensje od kobiet z pozostałych sektorów gospodarki.

Nie dziwi więc fakt, że dziewczyny świadomie zaczynają planować swoją przyszłość zawodową, a wybierając kierunki studiów, patrzą perspektywicznie. Od roku akademickiego 2007/08 liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o blisko 24 tys., choć liczba studentów na wszystkich typach uczelni systematycznie spada. Obecnie kobiety stanowią już blisko 37 proc. studentów uczelni technicznych.

Informatyka jest cool

W walce ze stereotypami wiążącymi się z branżą IT pomagają kreatywne inicjatywy. Jedną z nich jest kampania Komisji Europejskiej „Every Girl Digital”, która poprzez pokazanie historii sukcesów odnoszonych przez kobiety w cyfrowym świecie, chce je zachęcać do kariery w tej branży.

- Technologie informacyjno-komunikacyjne nie są zarezerwowane dla wąskiego grona zapaleńców – informatyka jest cool, a przyszłość należy do niej. Spróbujcie programowania, a zobaczycie, że to fajna zabawa - mówi wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.