Branża IT chce zatrudniać kobiety

Młode kobiety stające przed wyborem studiów wciąż najczęściej decydują się na kierunki humanistyczne. Tymczasem firmy z sektora IT coraz bardziej zabiegają o panie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża IT chce zatrudniać kobiety

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 kwi 2015 11:35


Chociaż branżę IT uważa się za świat zdominowany przez mężczyzn, niewielu wie, że pionierem programowania, jeszcze w latach 50., była… kobieta. Grace Murray Hopper, znana jako „matka komputerów” i „królowa kodu”, to tylko jedna z wielu przedstawicielek płci pięknej, której dokonania dla branży nowoczesnych technologii są nieocenione. Dlaczego wciąż tak mało pań decyduje się pójść śladem słynnej Amerykanki?

Obecnie młode kobiety stające przed wyborem studiów wciąż najczęściej decydują się na kierunki humanistyczne. Pomimo, że odsetek pań studiujących na technicznych uczelniach systematycznie się zwiększa i w 2013 roku wyniósł już 36%, to zaledwie 12% kobiet podjęło naukę na wydziałach informatycznych.

Empatyczny programista?

Tymczasem firmy z sektora IT coraz bardziej zabiegają o panie. Chcą wykorzystać nie tylko ich potencjał, ale również kompetencje miękkie, które w branży przydają się coraz częściej.

– Obecnie programista jest jednocześnie konsultantem pracującym bezpośrednio z klientem. W efekcie obserwujemy kształtowanie się nowego obszaru niezbędnych u programistów kompetencji. Specjalistyczna wiedza to wciąż podstawa, coraz większe znaczenie mają jednak takie cechy jak kreatywne rozwiązywanie problemów czy umiejętność rozpoznawania potencjalnych potrzeb klientów – przekonuje Piotr Kania, dyrektor zarządzający GFT Polska.

Ten trend, połączony z rosnącym niedoborem pracowników w sektorze sprawiają, że pojawia się coraz więcej inicjatyw zmierzających do zachęcenia kobiet do związania swojej kariery z branżą nowoczesnych technologii. Należy do nich m.in. program „Dziewczyny w Nowych Technologiach” pod patronatem prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj.

Głównym punktem projektu jest konkurs, w którym można wygrać staż w wiodących firmach technologicznych, partnerów programu. Istotnym wydarzeniem jest także konferencja organizowana wspólnie przez przedstawicieli biznesu i nauki, wypadająca w czwarty czwartek, czwartego miesiąca, czyli w Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT. W tym roku będzie to więc 23 kwietnia, a odbędzie się w Centrum Technologii Informatycznych na Politechnice Łódzkiej.

Branża IT jest wciąż postrzegana bardzo stereotypowo. Takie inicjatywy jak „Dziewczyny w Nowych Technologiach” pozwalają obalić mit „zawodu dla mężczyzn”. Co więcej, udział w programie stażowym pozwala studentkom poznać specyfikę pracy w sektorze nowoczesnych technologii – wyjaśnia Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ania 2015-04-16 15:54:31

być kobietą być kobietą... fajnie, że mamy tyle udogodnień w pracy ;) cenabiznesu.pl/-kobiety-w-biznesie-ulatwienia-w-prowadzeniu-dzialalnosci