PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Branża automotive zapowiada zwolnienia. Elektryfikacja przyniesie kryzys w zatrudnieniu?

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 gru 2019 10:30

Koncerny motoryzacyjne zapowiadają likwidację ponad 80 tys. miejsc pracy. Największych redukcji można się spodziewać w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Zwolnienia związane są z elektryfikacją branży i rozwojem technologicznym.

Branża automotive zapowiada zwolnienia. Elektryfikacja przyniesie kryzys w zatrudnieniu?
Adobe Stock
REKLAMA

W ostatnim czasie Daimler i Audi ogłosili, że zmniejszą globalne zatrudnienie o blisko 20 tys. osób. Zmiany technologiczne i słabnący popyt na samochody mają wpływ na taki stan rzeczy.  W takich krajach jak USA, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny zmniejszenie zatrudnienia będzie najbardziej odczuwalne. General Motors (GM) i Ford Motor oraz japoński Nissan już wcześniej informował o planach ograniczania kosztów. 

Ford w maju zapowiedział, że zredukuje globalne zatrudnienie o około 10 proc. (około 7 tys. pracowników etatowych). W 2018 r. redukcje zapowiedział również GM, który zdecydował o zamknięciu pięciu fabryk w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W listopadzie 2018 r. koncern zachęcał 18 tys. pracowników umysłowych do dobrowolnych odejść. W lipcu 2019 r. Nissan poinformował natomiast, że zamierza do 2023 r. zlikwidować 12,5 tys. miejsc pracy na całym świecie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Co piąta firma planuje zakup aut elektrycznych

Nasilające się napięcia w handlu międzynarodowym i rosnące cła, są obok procesu elektryfikacji pojazdów głównym problemem branży hamującym inwestycje. 

Bloomberg podał, że w 2019 r. zostanie wyprodukowanych łącznie 88,8 mln samochodów i lekkich pojazdów ciężarowych na całym świecie. Branża zanotuje 6-proc. spadek rok do roku, wynika z danych zebranych przez analityków IHS Markit. Według niemieckiego stowarzyszenia motoryzacyjnego Verband der Automobilindustrie (VDA) kontynuacja spadku będzie miała miejsce także w 2020 r. - według prognoz VDA branża dostarczy na świecie 78,9 mln pojazdów, najmniej od 2015 r.

Bernhard Mattes prezes stowarzyszenia twierdzi, że w następnej dekadzie tylko z powodu zmian technologicznych może zostać zlikwidowanych 70 tys. miejsc pracy. 

Analityk z Bloomberg Intelligence Gillian Davis podkreśla, że "Trwałe spowolnienie na rynkach światowych będzie nadal wpływać na obniżanie marż oraz zysków producentów motoryzacyjnych, którym zaszkodziły już większe wydatki na badania i rozwój w obszarze technologii autonomicznej jazdy". 

Niemiecki instytut Center of Automotive Management (CAM) szacuje, że w nadchodzących latach tylko w Niemczech zagrożonych może być 150 tys. miejsc pracy, włączając w to zatrudnionych w lokalnych oddziałach zagranicznych firm. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża automotive zapowiada zwolnienia. Elektryfikacja przyniesie kryzys w zatrudnieniu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA