Brakuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. I to bardzo

• Specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci to aktualnie najbardziej poszukiwani eksperci w branży IT.
• Ich wypłata jest przeciętnie 2,7 razy większa niż wynosi średnia krajowa.
• Mimo to ok. 15 proc. stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w badanych firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brakuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. I to bardzo

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 lip 2016 11:13


Firma Intel Security we współpracy z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych opublikowała globalny raport pt. Hacking the Skills Shortage, dotyczący deficytu talentów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Większość (82 proc.) respondentów potwierdza niedobór umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, a 71 proc. uważa, że odpowiada on za bezpośrednie i wymierne szkody w organizacjach, które stają się łatwym celem dla hakerów.

Zdaniem 53 proc. ankietowanych niedobór specjalistów ds. bezpieczeństwa jest większy niż niedobór w całości IT.

– Deficyt pracowników posiadających umiejętności w zakresie ochrony bezpieczeństwa w internecie skutkuje bezpośrednimi szkodami w firmach, w tym utratą danych zastrzeżonych i własności intelektualnej – mówi James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS. – To jest globalny problem i większość ankietowanych we wszystkich krajach była w stanie powiązać braki personalne ze stratami poniesionymi przez organizację.

W 2015 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych było 209 tys. wakatów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Choć jeden na czterech ankietowanych potwierdził, że jego organizacja utraciła zastrzeżone informacje przez deficyt umiejętności w zakresie bezpieczeństwa, nic nie wskazuje na to, by niedobór wykwalifikowanych pracowników miał się zmniejszyć w najbliższym czasie.

Respondenci szacują, że około 15 proc. stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w ich firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020.

Co przyciąga specjalistów?

Wynagrodzenie jest z oczywistych względów głównym czynnikiem motywacyjnym w procesie rekrutacji, jednak dla kandydatów i pracowników ważne są także inne elementy, np. szkolenia, możliwości rozwoju oraz reputacja działu IT pracodawcy. Prawie połowa respondentów podaje brak szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji jako najczęstsze powody rezygnacji z pracy.

Czynniki ważne przy rekrutacji i utrzymaniu specjalistów. Od góry: współpracownicy, innowacyjność, zarządzanie, rozwój kwalifikacji, reputacja bezpieczeństwa firmy, kultura organizacyjna, szanse na rozwój, reputacja działu IT, poziom szkoleń, wynagrodzenie. (Źródło: Intel) Czynniki ważne przy rekrutacji i utrzymaniu specjalistów. Od góry: współpracownicy, innowacyjność, zarządzanie, rozwój kwalifikacji, reputacja bezpieczeństwa firmy, kultura organizacyjna, szanse na rozwój, reputacja działu IT, poziom szkoleń, wynagrodzenie. (Źródło: Intel)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.