×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Brakuje ratowników do pracy sezonowej

  • Autor: PAP/KDS
  • Opublikowano: 11 cze 2022 10:21

W woj. śląskim brakuje ratowników chętnych do sezonowej pracy na kąpieliskach, dlatego może być problem z obsadą tych stanowisk w tegorocznym sezonie – ocenia prezes śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowie Ratunkowego Wiktor Zajączkowski.

Brakuje ratowników do pracy sezonowej
Ośrodkom brakuje ratowników do pracy. (Fot.: Wikimedia, Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
  • Ok. 600 ratowników pracuje w Śląskiem na czynnych cały rok krytych kąpieliskach.
  • Chętnych do pracy sezonowej ratowników w woj. śląskim jednak brakuje.
  • Według informacji prezesa Wiktora Zajączkowskiego, w ubiegłym roku w woj. śląskim utonęło 14 osób, z czego aż 11 było pod wpływem alkoholu.

"Odczuwalny jest olbrzymi deficyt, choć szkolimy co roku podobną liczbę ratowników. Wolą oni jednak pracować np. nad morzem, gdzie mają dobrą pensję oraz bezpłatne wyżywienie i mieszkanie. Stawki oferowane przez zarządzających kąpieliskami w naszym regionie nie są dla ratowników satysfakcjonujące. Niewykluczone, że młodzi ludzie zarobią więcej jako sprzątacze czy kelnerzy, a trzeba pamiętać, że pracując jako ratownicy odpowiadają za ludzkie życie i zdrowie oraz ryzykują własnym zdrowiem i życiem" - powiedział prezes Zajączkowski.

Jedno z największych kąpielisk w regionie znajduje się na zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Według szefa WOPR w Dąbrowie Górniczej, instruktora-wykładowcy ratownictwa WOPR Andrzeja Latosika, w gorące letnie dni wypoczywa tam nawet do 20 tys. osób. Dąbrowski WOPR zabezpiecza też sąsiadujące plaże Pogoria I, Pogoria II i Pogoria IV. "Wystartowaliśmy w konkursie o dotację i pozyskaliśmy pieniądze na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym nad wodą od 1 maja w soboty i niedziele, od wakacji ruszamy pełną parą" - relacjonuje prezes WOPR w Dąbrowie Górniczej Andrzej Latosik.

Jak poinformował, w Dąbrowie Górniczej będzie pracować latem do 20 ratowników. "Oferujemy im godziwe, konkurencyjne stawki i nie mamy w związku z tym problemów z obsadą" - zapewnił.

Czytaj więcej: Ratownik wodny, praca: Ciężki, ale satysfakcjonujący sposób na życie

W Katowicach pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji intensywne pracują nad przygotowaniem do uruchomienia dwóch otwartych basenów. Zakończyły się już serwisy basenowych maszynowni, prowadzone są jeszcze prace konserwacyjne atrakcji oraz miejsc do plażowania. Na obu basenach zostały odmalowane niecki. Aby uruchomić basen po zimowej przerwie trzeba wypełnić go wodą, a to niełatwe zadanie. Napełnianie niecek kąpieliska Bugla trwa 10 dni i można to robić tylko nocą, aby mieszkańcy okolicznych domów nie odczuli poważnych spadków ciśnienia wody w kranach. Napełnianie basenu przy ul. Rolnej trwa krócej, bo 5 dni. Według planu basen ten będzie mógł zostać udostępniony mieszkańcom 18 czerwca, natomiast basen Bugla będzie dostępny od 24 czerwca.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Brakuje ratowników do pracy sezonowej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kot 2022-06-11 11:02:24

    Jest taka rzecz, która rozwiązuje wszystkie problemy z brakiem pracownikow: DOBRZE ZAPŁACIĆ. Jak się dobrze zapłaci to są i chetni ludzie i dobrze pracują i im zależy, Niesamowite. Ale rozumiem, że to całe zarządzanie polega na tym, żeby oskubac pracowników ile się da, więc rozwiązanie z dobrymi wypłatami nie jest brane pod uwagę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA