PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Brakuje ich prawie 150 tys. Bez tych specjalistów firmy będą miały problem

 • jk
 • 16 lis 2022 20:00

64 proc. firm zatrudniło mniej specjalistów IT niż planowało, a 20 proc. często musiało odmawiać realizacji projektu z powodu braku wystarczającej liczby specjalistów. Takie wnioski płyną z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?".

Brakuje ich prawie 150 tys. Bez tych specjalistów firmy będą miały problem
42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia (fot. Fatos Bytyqi/Unsplash)
REKLAMA
 • Jak wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Polsce brakuje 147 tys. specjalistów IT, tak by ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jak w Unii Europejskiej.
 • W ocenie analityków PIE, aby wypełnić tę lukę, 3,5 razy więcej osób w Polsce powinno kończyć studia związane z technologią, inżynierią i matematyką (tzw. kierunki STEM).
 • Luka specjalistów IT w Polsce tylko w niewielkim stopniu będzie łagodzona przez pracowników przyjeżdżających do Polski z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy. 

Jak wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 147 tys. specjalistów IT brakuje, aby ich udział wśród wszystkich pracowników w Polsce był taki sam, jak w Unii Europejskiej. Z kolei badając różnicę między faktyczną liczbą specjalistów a wartością wynikającą z potencjału gospodarki, deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys.

Niełatwa rekrutacja w IT

W przeprowadzonym przez PIE badaniu z udziałem firm z sektora technologicznego, aż 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia. Ponadto, 64 proc. ankietowanych firm zatrudniło mniej specjalistów IT niż planowało, a 20 proc. często musiało odmawiać realizacji projektu z powodu braku wystarczającej liczby specjalistów.

Szacuje się, że aby wypełnić lukę w IT, w Polsce studia na kierunkach STEM, a więc związanych z technologią, inżynierią i matematyką powinno kończyć 3,5 razy więcej osób – twierdzą analitycy PIE w raporcie „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?”.

Źródło: raport: Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?, PIE
Źródło: raport: Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?, PIE
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Brakuje ich prawie 150 tys. Bez tych specjalistów firmy będą miały problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Robson 2022-11-17 07:26:11

  Nikogo nie brakuje, te firmy mają za duże wymagania od kandydatów. Nie piszcie takich bzdury bo potem ludzie chodzą na te bootcampy, mamieni że przy niewielkim wkładzie będą dużo zarabiać i nie mogą nawet na staż się dostać bo mało którym firmom się to opłaca.

  • Miś 2022-11-17 23:38:42

   Dokładnie tak jak mówisz, a jeśli już wymagania nie są tak wyśrubowane, to często proponowane wynagrodzenie wcale nie jest jakieś powalające. Jak już mam się ruszyć z obecnego miejsca pracy, to przecież muszę mieć powód, a mało kto w obecnej sytuacji ekonomicznej pójdzie pracować za mniej, bo być może w przyszłości będzie więcej. A może jednak nie będzie. Także to wcale nie jest takie różowe wszystko, a samo zajęcie bywa dosyć wyczerpujące mentalnie.

   • M.D 2022-11-18 02:50:59

    Idź na produkcję 3 zmianową lub 4 brygady, na kasę do Lidla, na stację benzynową, do żabki itp. Itd. i powiedz ludziom którzy tam pracują, że masz pracę wyczerpująca psychicznie :D. I żeby nie było pracowałem w tych miejscach, teraz prowadzę swoją firmę i mam też sporo znajomych z różnych szczebli IT.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA