PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koronawirus przemebluje rynek pracy. Jak gruntownie?

Zmiany na rynku pracy prognozowano już w ubiegłym roku. Jak koronawirus wpłynie na wiarygodność tych prognoz? Wiele się zmieni – to niemal pewne. Czy możemy spodziewać się końca rynku pracownika? Popyt na pracę spadnie w konsekwencji wyhamowania gospodarki. Firmy, które nie sprostają kryzysowi, zwolnią pracowników. Sytuacja zmienia się jednak niemal z godziny na godzinę, jest różna w różnych branżach. Eksperci nie chcą prognozować, co przyniesie przyszłość – nawet ta niedaleka.

Koronawirus przemebluje rynek pracy. Jak gruntownie?
Z 33 proc. do 24 proc. rok do roku spadła liczba firm deklarujących tworzenie nowych miejsc pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Michał Młynarczyk, szef Devire, uważa, że jest za wcześnie, by prognozować drastyczne zmiany na rynku pracy.
  • Priorytetem firm w najbliższych tygodniach będzie zachowanie płynności finansowej, aby zapewnić sobie dalszy, stabilny rozwój i na tym będą koncentrować się wszelkie działania.
  • Ekspert wskazuje, że obecna sytuacja wyrówna nieco balans na szalejącym od dobrych 6-7 lat rynku pracownika.

O wyhamowaniu rynku pracy eksperci mówią od kilku miesięcy. Według „Monitora rynku pracy” firmy Randstad, aż 46 proc. pracowników spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2020 r. Obawy mieli i mają również pracodawcy. W badaniu Randstad „Plany Pracodawców” od połowy 2018 roku systematycznie spada odsetek przedsiębiorców, którzy optymistycznie spoglądają na sytuację gospodarczą kraju. Z 33 proc. do 24 proc. rok do roku spadła liczba firm deklarujących tworzenie nowych miejsc pracy, a po raz pierwszy od 5 lat odsetek firm prognozujących redukcję zatrudnienia przekroczył 10 proc.

Podobne wnioski wpłyną z najnowszego raportu ManpowerGroup na temat planów rekrutacyjnych polskich firm na kolejne trzy miesiące. Dane zebrane w styczniu, a więc przed globalnym atakiem koronawirusa, przyniosły prognozę netto zatrudnienia na poziomie +2 proc. To wynik najsłabszy od 2013 roku. Dla produkcji przemysłowej prognoza na drugi kwartał 2020 roku jest niższa o 16 punktów procentowych w ujęciu rocznym, a w innych usługach oraz w handlu detalicznym i hurtowym o 9 punktów procentowych dla każdego z dwóch sektorów. W branży budowlanej odnotowano spadek o 8 punktów procentowych, a w innych obszarach produkcji o 7 pp.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Same znaki zapytania

Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmą rekrutacyjną i outsourcingową Devire, potwierdza, że poziom zatrudnienia w Polsce w ostatnich miesiącach 2019 roku spadał. Z danych Eurostatu wynika, że odnotowaliśmy najszybszy spadek zatrudnienia z państw członkowskich UE. Warto jednak zaznaczyć, że zatrudnienie w ujęciu rocznym w Polsce zwiększyło się o 0,5 proc. A z początkiem 2020 roku liczba rekrutacji dodatkowo znacząco wzrosła.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koronawirus przemebluje rynek pracy. Jak gruntownie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA