PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Brak odpowiednich kandydatów to efekt niekompetencji rekruterów

Rekruterzy potrafią znaleźć dobrego pracownika, jednak nie wszyscy. Jakie błędy popełniają ci, których rekrutacje są bezowocne?

Brak odpowiednich kandydatów to efekt niekompetencji rekruterów
REKLAMA
Z raportu Gfk Polonia na zlecenie PZU wynika, że blisko 80 proc. pracodawców nie potrafi znaleźć pracowników o odpowiednich kompetencjach. Niektórzy sądzą, że jest to skutek niedopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Znalezienie właściwego kandydata uważa się za ogromne wyzwanie. I tak zapewne jest. Pytanie tylko, czy każdy rekruter potrafi temu wyzwaniu sprostać?

Justyna Piesiewicz, prezes IABC/Poland przytacza przykład rekrutacji, w której niedawno brała udział. Otrzymała propozycję pracy ze strony dużej firmy na kluczowe stanowisko. Rekruter, który skontaktował się ze nią przez Linkedin, poprosił o przesłanie aplikacji. W odpowiedzi Piesiewicz otrzymała wiadomość o następującej treści: „Szanowny Panie/Szanowna Pani, kontynuując proces rekrutacji uprzejmie proszę Pana/Panią o przesłanie odpowiedzi na dwa pytania: Od kiedy może Pan/ Pani zacząć pracę? Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?".

– Taka wiadomość to przejaw braku szacunku ze strony rekrutera i niestety braku świadomości, że taka forma komunikacji nie buduje pozytywnej opinii o firmie, a co gorsze negatywnie wpływa na markę organizacji jako pracodawcy. Poza tym, jeśli dla kogoś kluczowym kryterium są zarobki, a nie umiejętności, powinien to zaznaczyć zaraz na początku procesu i zastanowić się, czy ten czynnik rzeczywiście jest istotny, jeżeli chcemy współpracować z fachowcem. Na marginesie – na świecie poziom zarobków podawany jest już w ogłoszeniu rekrutacyjnym – komentuje prezes IABC/Poland.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Artur Migoń, dyrektor Antal Engineering & Operations również uważa, że duży wpływ na sukces rekrutacji ma sposób, w jaki konsultant traktuje kandydatów. Jego zdaniem niektórzy rekruterzy zapominają, że rekrutowani niechętnie rozmawiają, gdy nie okazuje się im należytego szacunku.

– Automatyczne maile mogą ułatwić pracę head hunterów. Rekruterzy powinni ich jednak używać, gdy np. chcą podziękować za przysłane dokumenty aplikacyjne. W przypadku zaawansowanego etapu procesu rekrutacyjnego powinno się stawiać na rozmowę z kandydatem, niezależnie od tego, czy jest to inżynier czy prezes – tłumaczy Migoń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Brak odpowiednich kandydatów to efekt niekompetencji rekruterów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • mkolka 2015-07-30 15:22:58

    Brak profesjonalizmu agencji rekrutacyjnych jest ogromny. A im większa agencja, tym jest gorzej. Główne grzechy? - nieprzygotowany konsultant - sztampowe pytania - nieznajomość firmy, do której rekrutują - brak informacji zwrotnej po rekrutacji - i kilka jeszcze innych....za mało miejsca, żeby wymieniać:(

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA