PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Brak odpowiednich kandydatów do pracy to już plaga

– Jeśli dzisiaj firma opowiada o sobie, że ma owocowe wtorki, czekoladowe środy albo dynamicznie rozwijający się zespół, to jest już o wiele za mało – mówi Róża Szafranek, prezes zarządu HR Hints. Jak wskazuje, polskich start-upów – tak samo jak innych przedsiębiorstw – nie omijają problemy z rekrutowaniem i motywowaniem pracowników. 44 proc. młodych spółek ma problemy z dopasowaniem odpowiednich kandydatów do swojego zespołu.

Brak odpowiednich kandydatów do pracy to już plaga
Dzisiaj wszyscy mają problem, żeby znaleźć odpowiednich pracowników. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Według danych PFR Ventures i Dealroom na polskim rynku działa już 2985 start-upów i ich liczba z każdym rokiem rośnie.
 • Te podmioty także mierzą się z wyzwaniami w zakresie pozyskiwania i motywowania pracowników oraz budowania zespołów. 
 • W przypadku start-upów jedną z głównych trudności jest konkurowanie poziomem płac z dużymi firmami. Dlatego kluczowe mogą się w tym przypadku okazać benefity

– Start-upy najczęściej zatrudniają dwa profile pracowników. Pierwszy to są osoby, które pracują w technologiach, ponieważ najwięcej start-upów to właśnie firmy technologiczne. Potrzeba im więc osób rozwijających aplikacje webowe, platformy, generalnie rzecz biorąc, ludzi z techu. Natomiast drugi typ pracownika, którego my często poszukujemy jako HR Hints i którego poszukują też start-upy, to są tzw. pierwsze osoby w danym obszarze, czyli np. pierwsza osoba w marketingu, pierwsza osoba w sprzedaży czy w HR. To są często menedżerowie, szefowie działów albo generaliści, którzy na wczesnym etapie mogą zagospodarować wiele takich obszarów – mówi agencji Newseria Biznes Róża Szafranek.

Czytaj więcej: Z zaskoczenia wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

Jak dodaje, dzisiaj wszyscy mają problem, żeby znaleźć odpowiednich pracowników. Natomiast start-upy nie radzą sobie z tym gorzej niż np. korporacje, software house’y czy inne firmy. 55 proc. founderów i menedżerów uważa, że problemy HR-owe w ich spółce są ważniejsze, a 16,5 proc. – że są tak samo ważne jak problemy finansowe, technologiczne czy sprzedażowe. Tylko 2,8 proc. oceniło swoje problemy z zakresu zarządzania ludźmi jako mało istotne – pokazuje „Raport dotyczący wyzwań HR-owych w startupach i rozwijających się firmach technologicznych”, opublikowany przez HR Hints.

- Statystyki pokazują, że najsłabiej radzą sobie ci, którzy mają słabe tzw. selling pointy i nie potrafią opowiedzieć o sobie w sposób wyróżniający się. Jeśli dzisiaj firma opowiada o sobie, że ma owocowe wtorki, czekoladowe środy albo dynamicznie rozwijający się zespół, to jest już o wiele za mało – mówi prezes HR Hints.

Wynagrodzenie mocno wspierane przez benefity

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Brak odpowiednich kandydatów do pracy to już plaga

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • jurek 2022-10-25 23:36:38

  A ja wam powiem, zakładajcie własne firmy. Nie będziecie przed nikim stać na baczność, ani cmokać go w pupcię. Dla mnie jest już za późno, mam tylko rok do emerytury. Ale jako młody chłopak po uniwersytecie jeździłem do Niemca na budowę. Po trzech latach pracy zbudowałem własny dom bez kredytu. To jedyny finansowy sukces. Takie 5 minut w życiu, które dobrze wykorzystałem. Myślałem wtedy, po co mi ta poniewierka? Przecież to samo mogę robić w Polsce, np. układać i cyklinować parkiety, zajmować się renowacją mebli, wymieniać klocki hamulcowe, oleje i inne płyny, opony z letnich na zimowe i odwrotnie, malować elewacje domów jednorodzinnych wałkiem lub pistoletem, z rusztowania lub podnośnika. To wszystko nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Trzeba tylko pogodzić się z tym, że podczas pracy ręce będą brudne. Odwiodła mnie od moich "szaleńczych pomysłów" ówczesna narzeczona z doktoratem. Uległem. Zostałem handlowcem i w sprzedaży pracuję do dziś. Robię targety, umsatze. Wypełniam planery, tworzę teamsy. Ciągle i ciągle mało. Wciąż słyszę, że jestem do niczego. Dzisiaj moje dzieci kończą na politechnice architekturę i budownictwo. Dyskretnie motywuję ich, aby nie ulegli pokusie pracy w korporacji. To droga donikąd.

 • normal 2022-10-07 13:42:53

  Plagą to jest brak umiejętności sprecyzowania oczekiwań, wymagania niewspółmierne do stanowiska i żenujące warunki płacowe. Możecie mi panowie powiedzieć po co handlowcowi na rynek krajowy biegły język obcy ? Staracie się złapać klienta za wszelką cenę zamiast mu wprost powiedzieć że ma wymagania z czapy brniecie w te głupoty.

 • Anna40 2022-10-07 06:38:22

  Firmy nikogo nie chcą szkolić, a narzekają, że kandydaci nie mają kompetencji dostosowanych do ich potrzeb? Najprostszy sposób na posiadanie idealnego pracownika " skrojonego na miarę"? Wyszkolić go sobie samemu! Tak się to robi w innych krajach. I może potencjalni pracodawcy zrozumieja w koncu, że zapaśc demograficzna to jest naprawdę w całej Europie i jeśli nie zdołają zrekrutować nowego narybku jaki by nieidealny nie był to nawt jak już im się zechce przuczać i doszkalać do pracy to nie będzie kogo po prostu. Średnia wieku większości pracowników w większości europejskich firm powyżej wieku 60 lat jest bowiem obecnie normą w wìększości europejskich firm. A między 3 miesiące do 2 lat do każdej pracy da się od zera przuczyć każdego. Średnio trwa to 8 miesięcy do osiągnięcia pełnej produktywności. 2 lata dotyczy m.in.pilotów myśliwców eksperymentalnych, przecież większość prac jest mniej wymagająca, więc większość ludzi do większości firm i prac da się od zera wyszkolić dużo szybciej.

 • Pracownik 2022-10-07 06:33:58

  Głupota firm poszukujących pracowników oraz tzw. Rekruterów trzeba mieć troche rozumu pracownik bardzo rzadko przychodzi na stanowisko z kompletem umiejetności . Firma pozyskuje kandydata na pracownika którego musi wyszkolić jedna i druga strona płaci tzw. Frycowe a po opanowaniu umiejetnosci do wykonywania pracy firma dba o tego pracownika. A wy byscie chcieli jak z miesem w sklepie poproszę kilogram mielonego proszę i odrazu mieć maszynę do zarabiania pieniedzy chory swiat stworzyliście i jeszcze bardziej go tworzycie !!!!!

 • Kris 2022-10-07 05:47:00

  Skonczcie pisac takie brednie. Wrocilem z zagranicy gdzie robilem 3 letnia szkole elektryczna i nie moge znalesc w polsce pracy od 8miu miesiecy w swoim zawodzie. Piszecie glupoty od ktorych che mi sie poprostu smiac. Zenada

  • normal 2022-10-07 13:57:01

   A masz umiejętności praktyczne ? Uprawnienia? Jakąś specjalizację? No i ile chcesz zarabiać. Fakt ukończenia zagranicznej szkoły nic nie znaczy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA