PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Borys-Szopa: zbliżamy się do granicy naturalnego bezrobocia

Od dłuższego czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie – powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Zbliżamy się do granicy tzw. naturalnego bezrobocia - oceniła.

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 sie 2019 6:37
Borys-Szopa: zbliżamy się do granicy naturalnego bezrobocia
Bożena Borys-Szopa, minister pracy i Stanisław Szwed, wiceminister pracy. (fot. Facebook/Bożena Borys-Szopa)
REKLAMA

Szacowana przez ministerstwo rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca br. spadła o 0,1 punktu procentowego.

- To wynik najlepszy od 28 lat. Cieszy nas fakt, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej Polaków miało pracę, a ich zarobki regularnie rosły - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodała, od dłuższego już czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.

Szefowa MRPiPS oceniła, że zbliżamy się do granicy tzw. naturalnego bezrobocia. - Rynek pracy stabilizuje się. W kolejnych miesiącach dynamika spadku bezrobocia wyhamuje, ale szacujemy, że - u szczytu prac sezonowych - stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5,2 proc. To bardzo dobry wynik. Cały czas mówimy o rekordowo niskim poziomie bezrobocia - podkreśliła.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca 2019 wyniosła 869,3 tys. osób i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o 7,8 tys. osób. Oznacza to spadek o 0,9 proc. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku (lipiec 2018 - czerwiec 2018) spadek ten wynosił odpowiednio 6,1 tys. osób i 0,6 proc.

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, szczególnie w: lubuskim - o 2,9 proc., śląskim - o 2,5 proc., oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim - w obu o 1,4 proc.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że w lipcu br. wzrosła też liczba miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. Wyniosła ona 118,6 tys. - o 15,5 tys. oraz 15 proc. więcej niż w czerwcu 2019.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Borys-Szopa: zbliżamy się do granicy naturalnego bezrobocia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA