PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bonifacy, Agencja Pracy Robotów, crowdstaffing. Kim byłby dziś HR-owiec bez narzędzi?

- Rynek pracownika to dla nas przede wszystkim wyzwanie. Samo otworzenie procesu rekrutacji to dopiero początek drogi. Spośród kandydatów szukających pracy musimy znaleźć tych spełniających wymagania pracodawcy. Dlatego szukamy coraz to nowszych rozwiązań, by dotrzeć do najlepszych talentów - mówi Artur Skiba, prezes firmy Antal.

Bonifacy, Agencja Pracy Robotów, crowdstaffing. Kim byłby dziś HR-owiec bez narzędzi?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Bonifacy to robot, algorytm firmy Antal, któremu można przekazać najbardziej pracochłonne i kosztowne zadania, takie jak poszukiwanie i selekcję kandydatów.
  • Antal nie poprzestał jednak na Bonifacym. Poszedł o krok dalej i stworzył Agencję Pracy Robotów.
  • By dotrzeć do kandydatów, uruchomiono kolejny projekt – platformę REX opartą na modelu crowdstaffingowym, w którym wybrany projekt rekrutacyjny jest udostępniany grupie headhunterów.

W 2018 roku Antal zatrudnił w swoich szeregach wirtualnego pracownika – Bonifacego. Czym dokładnie zajmuje się robot?

Artur Skiba, prezes firmy Antal: - Dzisiejsze procesy rekrutacyjne wymagają sprawnie przeprowadzonych działań oraz kandydatów doskonale dopasowanych do preferencji. Bonifacy został stworzony właśnie w celu maksymalizacji efektywności tej części rekrutacji. To robot, algorytm, któremu można przekazać najbardziej pracochłonne i kosztowne zadania, takie jak poszukiwanie i selekcję kandydatów. Kolejny krok należy do konsultantów, którzy kontaktują się ze wskazanymi osobami.

Wstępnej selekcji CV sporo firm dokonuje za pomocą automatu. Czym wyróżnia się Bonifacy?

- Naszym wyróżnikiem jest dopasowanie umiejętności kandydata do oczekiwań pracodawcy. Konsultanci Antal są przypisani do poszczególnych specjalizacji, dzięki czemu rozumieją potrzeby naszych klientów i aktywnie doradzają firmom w kwestii zatrudnienia najlepszych specjalistów. Nie dostarczamy tylko życiorysów. Podobnie działa nasz robot – znajduje najbardziej dopasowanych kandydatów.

Ponadto robot jest w stanie szybciej i bardziej efektywnie dotrzeć do pracowników odpowiadających potrzebom w danym procesie rekrutacyjnym, a także zweryfikować większą liczbę kandydatów w całej przestrzeni pracy konsultanta, niż może to zrobić sam rekruter. Dzięki tej preselekcji konsultant może przeznaczyć czas na pogłębiony wywiad z kandydatem i zadbać o jego przyszłość zawodową w najbardziej satysfakcjonujący dla każdej ze stron sposób. Czynnik ludzki nadal jest najsilniejszym spoiwem w biznesie – w naszym przypadku do tej zmiany przyczynił się właśnie Bonifacy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bonifacy, Agencja Pracy Robotów, crowdstaffing. Kim byłby dziś HR-owiec bez narzędzi?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA