Blisko połowa firm rekrutuje informatyków poprzez rekomendacje wewnętrzne

Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 tys. absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Blisko połowa firm rekrutuje informatyków poprzez rekomendacje wewnętrzne

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 maj 2015 12:11


Dzisiejsi pracownicy działów IT to ludzie młodzi – między 25 a 34 rokiem życia. Aż 65 proc. z nich posiada wykształcenie wyższe w ramach swojej specjalizacji. Co ciekawe, aż 30 proc. nie posiada wykształcenia kierunkowego, choć branża, w której pracują postrzegana jest za jedną z bardziej wymagających pod względem wiedzy eksperckiej.

Rekrutacja

Najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania kandydatów przez firmy są polecenia ich własnych pracowników (48 proc.), portale internetowe z ogłoszeniami (30 proc.) oraz prowadzony samodzielnie direct search (23 proc.). Dla pracowników działów IT najbardziej preferowanym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z portali internetowych z ogłoszeniami (62 proc.).

Czytaj też: Wierny informatyk, czyli jak zatrzymać specjalistę IT w firmie

Jak zauważa Katarzyna Pączkowska, business manager w Hays Poland, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych gratyfikacji dla pracowników przesyłających rekomendacje kandydatów na stanowiska objęte wakatem.

– Jest to zachęta, by polecać swojego pracodawcę znajomym. To z kolei jest dla firm bardzo dobrym źródłem potencjalnych kandydatów – mówi Katarzyna Pączkowska. – Rynek pracy w obszarze stanowisk IT jest stanowczo „rynkiem kandydata”, co oznacza, że konieczne jest często prowadzenie poszukiwań bezpośrednich, zwłaszcza na stanowiska deweloperów. Jest to niekiedy jedyny sposób dotarcia do osób, które obecnie nie szukają pracy i zachęcenia ich do rozważenia zmian w życiu zawodowym - dodaje.

Formy zatrudnienia

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Aż 70 proc. badanych jest obecnie zatrudnionych na takiej podstawie. Drugą, co do częstości występowania, jest kontrakt B2B, który deklaruje 23 proc. pracowników. Kontrakt jest popularny w przypadku stanowisk eksperckich oraz zadaniowych, takich jak IT architekt, deweloper, IT konsultant, grafik.

Czytaj też: Work Service: Informatyka, motoryzacja, logistyka - to warto studiować

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.