BIEC, zatrudnienie: Rynek pracy zniwelował sezonowe wzrosty bezrobocia

Zwykle na przełomie roku odnotowuje się wzrost stopy bezrobocia, jednak obecne rozgrzanie rynku pracy przy braku efektywnej podaży pracowników, może osłabić lub wręcz zniwelować te sezonowe zmiany - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BIEC, zatrudnienie: Rynek pracy zniwelował sezonowe wzrosty bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 lis 2017 9:55


• Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, obniżył się w listopadzie drugi miesiąc z rzędu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

• Zdaniem BIEC rynek pracownika się umacnia.

• Jak wskazano, podobnie jak w przypadku ogólnej oceny koniunktury, prognozy wielkości zatrudnienia w firmach są nieco słabsze niż w poprzednim miesiącu.

Jak podało BIEC, po czterech miesiącach umiarkowanego wzrostu skala spadku w listopadzie br. była większa niż przed miesiącem, choć na razie nie skompensowała wzrostu z okresu czerwiec - wrzesień br. "Zwykle na przełomie roku odnotowuje się wzrost stopy bezrobocia, jednak obecne rozgrzanie rynku pracy przy braku efektywnej podaży pracowników, może osłabić lub wręcz zniwelować te sezonowe zmiany" - napisano.

Dodano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 proc., a po wyeliminowaniu wpływu wahań sezonowych spadła o 0,2 punktu procentowego i przyjęła wartość 6,9 proc.

Czytaj też: Bezrobocie nadal spada, a wskaźnik zatrudnienia rośnie

"Ogólny klimat koniunktury w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych był w październiku oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu lat poprzednich, jednak nieco gorzej niż przed miesiącem. Ocenom tym towarzyszyły pozytywne opinie dotyczące prognozowanej w najbliższym czasie wielkości zatrudnienia" - czytamy.

Jak wskazano, podobnie jak w przypadku ogólnej oceny koniunktury, prognozy wielkości zatrudnienia w firmach są nieco słabsze niż w poprzednim miesiącu.

Z danych BIEC wynika, że wśród przedsiębiorstw sektora przemysłu przetwórczego nieznacznie (o ok. 3 pkt proc.) przeważała liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost liczby pracowników, nad tymi zapowiadającymi głównie zwolnienia. Przy uwzględnieniu wielkości firm, duże przedsiębiorstwa zapowiadają wzrost liczby pracowników, średnie przewidują redukcję zatrudnienia, a małe nie planują istotnych zmian wielkości liczby zatrudnionych.

Z kolei w ujęciu branżowym zwolnienia zapowiadane są głównie wśród producentów odzieży oraz w branży skórzanej, zaś największe wzrosty liczby pracowników przewidywane są w branży poligraficznej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

LudmiłaHRSpecialist 2017-12-04 18:26:18

Wydaje mi się, że sytuacja na rynku pracy troszkę się generalnie stabilizuje. Na pewno odpływ specjalistów z kraju jest nieco równoważony z napływem obcokrajowców - to widać, gdy umieszczaliśmy ofert za pośrednictwem agencji jak No Problem widzieliśmy trend w postaci wzrostu liczby zgłoszeń kandydatów zwłaszcza zza wschodniej granicy. To nie pozostaje bez znaczenia.