BIEC, wskaźnik rynku pracy: Bezrobocie nadal będzie spadać

Wskaźnik rynku pracy w styczniowym badaniu obniżył się o 1,1 pkt., co zwiastuje dalszy spadek bezrobocia w 2016 r. - wynika z badania BIEC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BIEC, wskaźnik rynku pracy: Bezrobocie nadal będzie spadać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 lut 2016 10:40


- Wskaźnik rynku pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach bezrobocia w styczniu 2016 r. zmalał o 1,1 punktu. Wskaźnik spada nieustannie od czerwca ubiegłego roku, a w ostatnich miesiącach skala tych pozytywnych zmian przybrała na sile. Zapowiada to dalszy spadek stopy bezrobocia w 2016 roku, dodatkowo wspomagany w jego I półroczu czynnikami sezonowymi - napisano w komentarzu do badania.

W kierunku poprawy na rynku pracy oddziałują aktualnie cztery jego składowe.

- Wpływ dwóch jest bardzo silny. Są to: liczba osób wyrejestrowujących się z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia oraz liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy. W kierunku wzrostu wskaźnika a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy najsilniej oddziałuje obecnie liczba nowych bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach zatrudnienia - dodano.

Autorzy badania podają, że przeciwwagą do rosnącej liczby osób wychodzących z bezrobocia i wysokiej podaży wolnych miejsc pracy jest jednoczesny wzrost liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy.

- Była to jedyna składowa wskaźnika oddziałująca kierunku pogorszenia sytuacji na rynku pracy, jednak siła jej oddziaływania nie jest znacząca wobec poprawy pozostałych komponentów - napisano.

- Kolejną zmienną, która od ponad dwóch lat systematycznie wpływa na spadek wartości wskaźnika a tym samym działa w kierunku niższego bezrobocia, jest liczba bezrobotnych zwalnianych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy, czyli zwolnień związanych głównie z restrukturyzacją lub upadłościami - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.