BIEC: Trwała poprawa na rynku pracy nie jest przesądzona

Chociaż Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, w listopadzie ponownie zmalał w ujęciu miesięcznym, to trwała poprawa na rynku pracy nie jest przesądzona - wynika z badania BIEC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BIEC: Trwała poprawa na rynku pracy nie jest przesądzona

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 gru 2014 10:28


"W okresie czerwiec-lipiec wskaźnik spadał nieco wolniej, w sierpniu odnotowano jednorazowy, choć niewielki wzrost jego wartości. Od września wskaźnik ponownie zaczął spadać, przy czym skala zmian przybiera na sile z każdym miesiącem" - napisano w komunikacie.

"W wartościach absolutnych wskaźnik spadł poniżej wartości odnotowanej w marcu 2009 roku. Trwała poprawa na rynku pracy nie jest jednak przesądzona ze względu na postępujące spowolnienie gospodarcze" - dodano.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: W październiku delikatny spadek bezrobocia

BIEC podaje, że w listopadzie ponownie wzrosła liczba składowych prognozujących poprawę na rynku pracy.

"Aktualnie pięć z nich oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika a tym samym prognozowanego spadku stopy bezrobocia. Dwie zmienne wpływały na wzrost wartości wskaźnika, a wpływ jednej: agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych był zerowy" - wynika z przeprowadzonych badań.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

Z szacunków BIEC wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, ponownie spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 punktu procentowego i wyniosła w październiku 11,8 proc.

GUS podał natomiast, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.