BIEC: Stopa bezrobocia coraz niższa

• Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu zmalał o 0,1 pkt.
• Utrzymuje się tendencja malejąca wskaźnika, a co za tym idzie również bezrobocia - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BIEC: Stopa bezrobocia coraz niższa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 sie 2016 9:19


Zgodnie z informacją BIEC w czerwcu Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, osiągnął 77 pkt, a w maju 77,1 pkt.

- Aktualnie tylko jedna zmienna - liczba osób wyrejestrowujących się z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, a tym samym prognozuje ewentualny wzrost stopy bezrobocia. Pozostałe zmienne wskazują na poprawę sytuacji na rynku pracy, choć ich skala oddziaływania jest zróżnicowana, a w ostatnich miesiącach nieco słabsza niż na początku roku - napisano w komentarzu BIEC.

Niższa stopa bezrobocia

W komunikacie wskazano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 8,8 proc., a po uwzględnieniu czynników sezonowych przyjęła wartość 9,1 proc. malejąc w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego. W czerwcu, w porównaniu do maja br., wzrosła liczba osób, które wyrejestrowały się z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia.

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce może spaść do 7 proc. jeszcze w 2016 r.

- Zmiana była jednak stosunkowo niewielka (o ok. 3,5 proc.). Ponadto absolutna wielkość odpływu kształtowała się na poziomie istotnie niższym od tego odnotowywanego na początku br., jak i w porównaniu do czerwca 2015 roku. Wzrost liczby osób, które znalazły pracę był prawdopodobnie pochodną wzrostu liczby ofert pracy kierowanych do urzędów pracy. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowano o ponad 30 tys. więcej ofert pracy niż w maju br. (wzrost na poziomie 30 proc.). Co więcej, liczba ofert pracy skierowanych do urzędów pracy w czerwcu była najwyższą odnotowaną w tym roku (nieznacznie wyższa od rekordowego poziomu 140 tys. zarejestrowanych w lutym br.) - zauważono.

Więcej ofert pracy

BIEC wskazał, że również Barometr Ofert Pracy obrazujący liczbę wakatów dostępnych w internecie wzrósł w czerwcu. Wzrost ten - zdaniem analityków biura - nie był jednak tak spektakularny, jak ten dotyczący wakatów, o których informacje trafiają do powiatowych urzędów pracy. - Wskazuje to na odmienne zachowanie różnych segmentów rynku wakatów - oceniono.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.