×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Białe kołnierzyki potrzebne od zaraz, czyli jak nie stracić jakości w multirekrutacji

  • Justyna Koc
    jk
  • 20 lip 2017 9:15

Poszukiwania dużej liczby nowych pracowników jednocześnie były do tej pory kojarzone głównie z zatrudnieniem pracowników niewykwalifikowanych lub sezonowych. Coraz częściej jednak przedsiębiorstwa zgłaszają zapotrzebowanie na dziesiątki lub setki "białych kołnierzyków".

Białe kołnierzyki potrzebne od zaraz, czyli jak nie stracić jakości w multirekrutacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mówienie o „wolumenowej rekrutacji” na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie nie było dobrze widziane w branży zarządzania zasobami ludzkimi, bo utrwaliło się przekonanie, że ilość nie idzie w parze z jakością. Na stereotypy nie ma jednak miejsca w obliczu realnego zapotrzebowania biznesowego, które występuje ze względu na intensywny rozwój firm na polskim rynku.

- Pod pojęciem multirekrutacji możemy rozumieć dwojaką sytuację. Po pierwsze taką, w której celem jest skompletowanie całego, minimum kilkunastoosobowego zespołu, czyli stanowisk z różnego poziomu, od zera. To częste w przypadku inwestycji typu greenfield – wyjaśnia Agnieszka Dejneka, menedżer zespołu Antal Multi-Recruitment.

- Drugi typ multirekrutacji to sytuacja, w której zapotrzebowanie dotyczy dużej liczby pracowników o podobnym profilu zawodowym, a często wręcz – kierowanych docelowo na takie samo stanowisko. Może to mieć związek np. z rozwojem sieci sprzedaży ub utworzeniem nowego wyspecjalizowanego działu – dodaje.

W jaki sposób zarządzać takimi projektami, aby przy dużej liczbie wakatów do obsadzenia nie dopuścić do obniżenia standardów pracy i utrzymać wysoki poziom candidate experience? Oto 5 kroków, które ułatwią zadanie.

1. Utwórz funkcję project managera czuwającego nad multirekrutacją

Multirekrutacja to projekt zakładający ponadnormatywne zaangażowanie i regularne interakcje działu HR, biznesu i zewnętrznych dostawców. Łatwo popaść tu w pułapkę rozmycia odpowiedzialności. Aby tego uniknąć, dobrą praktyką jest wprowadzenie funkcji menedżera projektu. Naturalnym kandydatem może być tu osoba zarządzająca zespołem rekrutacyjnym na co dzień, ale sprytnym rozwiązaniem jest także wytypowanie do tej roli ambitnych specjalistów, aspirujących do objęcia funkcji menedżerskiej w niedalekiej przyszłości.

2. Automatyzuj, ale po ludzku

Dobrodziejstwa technologii rekrutacyjnych mogą znacznie zwiększyć dynamikę multirekrutacji. Skrojony na miarę system do zarządzania aplikacjami kandydatów, z opcją wstępnego screeningu i selekcji kluczowych kompetencji, będzie błogosławieństwem dla rekruterów pracujących nad projektami wolumenowymi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białe kołnierzyki potrzebne od zaraz, czyli jak nie stracić jakości w multirekrutacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA