Pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie branże, a w szczególności na działy bhp, których pracownicy stali na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Jak mijający rok wpłynął na ich sytuację na rynku pracy?
- Autor:KDS
- •17 gru 2020 15:45

- W rankingu firmy Antal wśród najbardziej poszukiwanych zawodów 2020/2021 znalazł się specjalista ds. BHP.
- Czy za wzrostem zapotrzebowania na takich pracowników idą zmiany w postrzeganiu ich codziennej pracy i roli działów BHP w poszczególnych firmach?
- - Zadania BHP to nie tylko kwestia dbania o dostępność środków do dezynfekcji, tworzenie nowych procedur w firmie czy przeprowadzanie szkoleń BHP w formie zdalnej - Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy
Na czele stworzonej przez Antal listy najbardziej poszukiwanych zawodów w 2020/2021 roku jest specjalista ds. BHP, ekspert ds. e-commerce, digital manager, specjalista business intelligence oraz UX designer. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo w pracy. Do tego ostatnie miesiące spowodowały, że duża część społeczeństwa wykonała mocny zwrot w kierunku online.
- Nasi eksperci przeanalizowali zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców i na tej podstawie opracowali ranking obecnie najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy. Specjaliści w zaprezentowanych obszarach mogą liczyć na wyjątkowo atrakcyjne oferty pracy, zarówno pod względem zakresu obowiązków, jak i w wymiarze finansowym - informuje Agnieszka Wójcik, market research & strategic partnerships manager w Antalu.
Specjalistów ds. BHP w swoim zestawieniu zawodów, które w czasie pandemii zyskały na znaczeniu, na pierwszym miejscu podał również Jakub B. Bączek, trener mentalny. - Nie zawsze zyskali finansowo. Również w kontekście wzrostu zaufania społecznego wyboru czy perspektyw na przyszłość - wyjaśniał w rozmowie z PulsHR.pl Jakub B. Bączek.
COVID-19 przed procedurami
To, jak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy mają BHP-owcy, dobitnie pokazała pandemia. Kiedy w marcu pojawiło się w Polsce pierwsze zakażenie koronawirusem, ani służba zdrowia, ani ustawodawca nie widzieli do końca, z czym mają do czynienia i jak odpowiedzieć na nowe zagrożenie. Tymczasem służby BHP musiały same szukać rozwiązań, zanim jeszcze pojawiły się wytyczne prawne, a w późniejszym czasie – być na bieżąco z nowymi zaleceniami i wprowadzać je w swoich zakładach.


Słowa kluczowe
- Antal
- BHP
- Bożena Narloch-Witkowska
- DHL Parcel Polska
- Koalicja Bezpieczni w Pracy
- Konrad Mroczek
- Ewa Gawrysiak
- TenCate Protective Fabrics
- Seka
Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (1)