Bezrobocie wśród kobiet to problem, który można rozwiązać

Z danych GUS wynika, że w ostatnich latach kobiety przeważają wśród bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Z jakich programów mogą korzystać, żeby zmienić tę sytuację?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie wśród kobiet to problem, który można rozwiązać

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Weronika Kocela)

www.portalsamorzadowy.pl

21 sie 2013 11:31


W 2011 roku udział kobiet w ogólnej liczbie zarejestrowanych osób pozostających bez zatrudnienia wyniósł 53,5 proc. i był o 1,6 proc. wyższy w porównaniu z 2010 rokiem.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy kobiety stanowią 51,2 proc. zapisanych bezrobotnych, podobnie zresztą jak w województwie podkarpackim, gdzie na koniec lipca 2013 stanowiły 51,06 proc. bezrobotnych.  Poszukującym zatrudnienia kobietom wychodzą naprzeciw urzędy pracy, proponując udział w różnych programach.

W Gdańsku Centra Informacji i Planowania Kariery prowadzą między innymi cykl zajęć „Kobieta na rynku pracy" oraz „Pani szuka pracy". Adresowane są do wszystkich kobiet zainteresowanych podjęciem lub zmianą zatrudnienia, w tym do tych, które planują powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie.

Jak informuje Mariusz Płotka z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, uczestniczki warsztatów mogą dowiedzieć się,  jak podnosić kwalifikacje i w których szkoleniach dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego wziąć udział.

- Warsztaty służą także kształtowaniu umiejętności rozpoznawania i analizy swoich mocnych i słabych stron w kontekście efektywnego poszukiwania pracy na trójmiejskim rynku. Na zajęcia zapraszamy ekspertów, praktyków, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i radzą, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej - wyjaśnia Mariusz Płotka.

Duży nacisk kładzie się również na kwestię łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem. W tym celu Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Słupsku m.in. we współpracy z tamtejszym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie organizuje zajęcia „Macierzyństwo i praca".

W ich trakcie omawiane są sprawy związane z budowaniem własnej kariery zawodowej po okresie nieobecności w pracy w związku z urodzeniem dziecka. Ciekawą propozycją jest także odbywający się każdego roku w marcu ,,Tydzień kobiet aktywnych''.
 
Młode mamy chcące wrócić do pracy mogą liczyć także na wsparcie w Bydgoszczy. Z inicjatywy prezydenta miasta Rafała Bruskiego ruszył projekt „Maj mam".

- Nazwa wiąże się z datą inauguracji przedsięwzięcia, ale nie ogranicza się wyłącznie do jednego miesiąca. Duży nacisk kładziemy na warsztaty dla pań chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Projekt promuje aktywność i przedsiębiorczość - tłumaczy Anna Strzelczyk-Frydrych z bydgoskiego magistratu.

Ponadto, jak wyjaśnia Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, kobiety poszukujące zatrudnienia mogą skorzystać ze staży zawodowych, szkoleń podnoszących kwalifikacje oraz z pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy, a także z zatrudnienia wspieranego oraz refundacji kosztów opieki nad dzieckiem i zwrotu kosztów dojazdu i zakwaterowania.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.