×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie: Węgry z czwartym najlepszym wynikiem w Europie

  • Autor: PAP/JS
  • 19 wrz 2017 20:05

Zdecydowana większość (92 proc.) dyrektorów przedsiębiorstw węgierskich uważa niedostatek wyspecjalizowanej siły roboczej za najważniejszy czynnik ograniczający rozwój ich firm – poinformowano w Goer na północnym zachodzie Węgier.

Bezrobocie: Węgry z czwartym najlepszym wynikiem w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Krajowe Stowarzyszenie Pracodawców i Przemysłowców (MGYOSZ) - powiedział sekretarz generalny MGYOSZ Istvan Wimmer na spotkaniu poświęconym przyszłości kształcenia specjalistycznego.

Jak podkreślił Wimmer, sytuacja gospodarki węgierskiej jest bardzo stabilna, ale z powodu niedostatku siły roboczej nie wystarczy to do zapewnienia bezproblemowego funkcjonowania firm.

Wimmer przypomniał, że według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) na krajowym rynku pracy brakuje 40-50 tys. wykwalifikowanych pracowników, ale zdaniem MGYOSZ liczba ta sięga w rzeczywistości 150-200 tysięcy.

Jego zdaniem dla wielu specjalistów bardzo atrakcyjny jest rynek pracy Europy Zachodniej, gdzie także brakuje rąk do pracy. Inna przyczyna niewystarczającej liczby specjalistów kryje się w demografii i spadku liczby urodzeń.

Jak podkreślił Wimmer, młodzi ludzie powinni wykazywać się większą mobilnością i gotowością do przeprowadzenia się z jednego regionu do drugiego.

Wiceszef MGYOSZ Gabor Gablini ocenił zaś, że system kształcenia specjalistycznego jest "straszliwie rozdrobiony i w stanie rozpadu".

Według niego należałoby m.in. podnieść jakość kształcenia podstawowego i zmienić merytoryczną treść edukacji specjalistycznej.

Bezrobocie na Węgrzech w miesiącach maj-lipiec spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2 proc., co stanowi czwarty najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie: Węgry z czwartym najlepszym wynikiem w Europie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA