Bezrobocie we wrześniu spadło do jednocyfrowego poziomu

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia wyniosła 9,9 proc. przy 10 proc. w sierpniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie we wrześniu spadło do jednocyfrowego poziomu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 paź 2015 8:46


Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z dziennikarzami przedstawił szacowaną przez resort sytuację na rynku pracy we wrześniu. Jak mówił, to najlepszy wynik od 7 lat. Odnotowano też rekordową liczbę ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.

- Tak dobrego wyniku nie odnotowano na rynku pracy od 7 lat. Od czasu transformacji ustrojowej stopa bezrobocia tylko raz spadła do jednocyfrowego poziomu. Jeszcze 2 lata temu wynosiła 13 proc. - mówił Kosiniak-Kamysz.

Z wyliczeń MPiPS wynika, że w urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 mln 540,9 tys. osób, co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 22,6 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

Z przedstawionych przez ministra danych wynika ponadto, że we wrześniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 126 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o niemal 10 tys. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników poszukają firmy na Mazowszu (14 tys.), Śląsku (12,8 tys.) oraz na Dolnym Śląsku (12,7 tys.).

Coraz więcej województw z jednocyfrowym bezrobociem

Minister podał, że do grupy województw, w których bezrobocie jest jednocyfrowe dołączyło woj. opolskie (9,8 proc). Sześć pozostałych to woj. wielkopolskie (6,4 proc.), śląskie (8,3 proc), małopolskie (8,5 proc.), mazowieckie (8,7 proc.), dolnośląskie (8,8 proc.) i pomorskie 9,2 proc.

Najwyższe bezrobocie we wrześniu odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (16,1 proc.), kujawsko –pomorskim (13,2 proc.) i zachodniopomorskim (13 proc.).

Kosiniak: dalsza poprawa będzie trudniejsza

- Mamy rekordowo niskie bezrobocie i rekordową liczbę ofert pracy. Jednak bez poprawy ich jakości, wzrostu pensji i stabilizacji zatrudnienia, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy będzie znacznie trudniejsza - ocenił szef MPiPS.

- Wkrótce może się okazać, że praca jest, ale nikt jej nie chce z powodu zbyt niskich stawek - dodał.

Kosiniak pytany przez PAP o prognozę na kolejne miesiące powiedział, że liczy na również jednocyfrową stopę bezrobocia na koniec roku. Przypomniał, że wielokrotnie zapowiadał, iż w wakacje bezrobocie będzie jednocyfrowe. "Udało się zmieścić w tym czasie wakacji studenckich, jakim jest jeszcze wrzesień" - powiedział.

- Chciałbym, aby bezrobocie na koniec roku (…) utrzymało się na podobnym poziomie, jednocyfrowym, oscylującym wokół 10 proc. – ale mam nadzieję, że poniżej – powiedział Kosiniak.

Z wyliczeń opublikowanych przed miesiącem przez GUS wynikało, że stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 10 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. wobec lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.