Bezrobocie w Płocku wyższe niż pięć lat temu

Bezrobocie w Płocku wynosi 11,7 proc. Od początku roku spadło o 2,3 proc., jest jednak wyższe niż w 2009 r., gdy było to 10,4 proc. - wynika z raportu, przygotowanego przez Miejski Urząd Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w Płocku wyższe niż pięć lat temu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 paź 2014 8:39


Raport - dotyczący rozmiarów i struktury społecznej bezrobocia w ciągu ostatnich pięciu lat - podaje m.in., że największy odsetek osób bez pracy w Płocku odnotowano w lutym br. - 14 proc. Zarejestrowanych bezrobotnych było wówczas 9,3 tys.

Czytaj też: Żeby urzędy pracy były efektywne, niezbędne są zmiany kadrowe

Dane opublikowane w dokumencie wskazują, że w połowie tego roku stopa bezrobocia spadła w mieście do 11,7 proc. W tym czasie było 7,6 tys. osób bez pracy. Najmniejszą stopę bezrobocia w Płocku w ostatnich pięciu latach zanotowano w II kw. 2009 r. - 10,4 proc.

Czytaj też: Takie było bezrobocie w sierpniu

Z raportu wynika, iż bezrobocie w Płocku dotyka częściej kobiet niż mężczyzn - w połowie tego roku było to ok. 54,6 proc. ogólnej liczby osób bez pracy. Co czwarty bezrobotny - 24,3 proc. - pozostaje bez pracy powyżej dwóch lat. Największą grupę długotrwale bezrobotnych stanowią osoby między 25. a 44. rokiem życia, a co czwarty długotrwale bezrobotny jest w wieku 35-44 lat - 26,6 proc. w porównaniu do 22,6 proc. w II kw. 2009 r. Wzrasta liczba osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem - w czerwcu tego roku było to 1,1 tys. osób.

- To duża liczba. Dynamizm rynku pracy, coraz wyższe wymagania pracodawców stawiane poszukującym pracy, procesy zachodzące w różnych przedsiębiorstwach powodują, że często kandydat dobrze przygotowany, bo jeżeli ma wyższe wykształcenie, to tak jest, mimo wszystko nie znajduje uznania u pracodawcy - powiedział PAP Jarosław Kozłowski, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku.

Według niego, po zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy urzędy pracy zyskały nowe narzędzia do aktywizacji osób bezrobotnych, nie mniej jednak brakuje wciąż środków.

- W Funduszu Pracy, który gromadzi środki na aktywizacje bezrobotnych, gdzie wpływają one od wszystkich pracodawców i każdego zatrudnionego, jest aż 14 mld zł - zauważył Kozłowski.

Dodał, że w tym roku płocki budżet Funduszu Pracy zamknie się na pewno w kwocie 10 mln zł, natomiast w 2009 czy 2008 r. było to 18 mln zł. "Widzimy różnicę. Za te pieniądze pracodawcy tworzyli miejsca pracy, tworzyli staże, po których było zatrudnienie. W tym kierunku powinno to więc zmierzać. Narzędzi (aktywizacji bezrobotnych - PAP) wystarczy. Myślę, że bardziej brakuje środków" - ocenił Kozłowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.