Bezrobocie w Opolu niskie i spada

Według raportu o stanie przedsiębiorczości w Opolu, aktualne bezrobocie w mieście wynosi 5,3 proc. Dzięki 600 mln zł inwestycji utworzonych ma zostać kolejne 2,5 tys. miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w Opolu niskie i spada

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 lis 2015 8:21


Takie m.in. dane zawiera przyjęty podczas ostatniej sesji rady miasta Opola raport o stanie przedsiębiorczości w mieście w roku 2014.

Jak powiedział naczelnik wydziału gospodarki i innowacji urzędu miasta Opola Piotr Merta, raport przygotował wydział gospodarki i innowacji na zlecenie prezydenta miasta, a wykorzystane w nim dane pochodzą głównie z urzędów statystycznych, ale też z informacji miasta Opola od inwestorów.

Wśród inwestorów, którzy pojawili się w Opolu w ostatnich latach, raport wymienia np. produkującą czujniki do automatyki przemysłowej firmę IFM Ecolink, która najpierw zbudowała fabrykę w opolskiej podstrefie WSSE, a potem rozpoczęła budowę centrum badań i rozwoju oraz amerykańską firmę Global Steering Systems Europe produkująca elementy układu kierowniczego oraz amerykańskiego producenta pojazdów terenowych, głównie quadów, firmę Polaris Polska.

Mikroprzedsiębiorczość generuje miejsca pracy

Z raportu wynika m.in., że mieszkańcy Opola wykazują się dużą aktywnością w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak podano, wskaźnik przedsiębiorczości (dot. liczby podmiotów gospodarki narodowej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców) - w roku 2014 wynoszący w Opolu 171,6 - był o prawie połowę wyższy, niż w całym woj. opolskim i niewiele niższy niż np. we Wrocławiu (173,9).

Z raportu wynika też, że w ostatnich kilku latach rośnie on w Opolu systematycznie.

- Jest jednym z najwyższych w kraju. Bierze się oczywiście z przedsiębiorczości Opolan i tego, że tworzą oni nowe firmy. Bardzo dużo jest zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw. To one generują najwięcej miejsc pracy w Opolu - zaznaczył Merta.

Według raportu mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu osób stanowią 95,8 proc. wszystkich firm w mieście.

Wynagrodzenia rosną

Jak wynika z raportu, z roku na rok rosną wynagrodzenia - zarówno w samym mieście jak i w województwie.

- Zbliżamy się już do poziomu wynagrodzeń z Wrocławia - powiedział Merta.

Według raportu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2007 roku w roku w Opolu wynosiło 2877 zł. W roku 2010 - niespełna 3542 zł, a w roku 2014 już blisko 4010 zł. Było ono niższe w 2014 roku od przeciętnego wynagrodzenia we Wrocławiu o nieco ponad 300 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.