PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bezrobocie w listopadzie. Załamania po lockdownie nie widać

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 7 gru 2020 9:39

Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., czyli niezmienionym od czerwca - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Bezrobocie w listopadzie. Załamania po lockdownie nie widać
Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu listopada 2020 roku wyniosła 1,026 mln osób (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu listopada 2020 roku wyniosła 1,026 mln osób i - w porównaniu do końca października 2020 roku wzrosła o 7,8 tys. osób, czyli o 0,8 proc. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 9,1 tys. osób, tj. o 1,1 proc.

Resort podkreśla, że wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10 proc.. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,9 proc.). Wzrost stopy bezrobocia w listopadzie 2020 roku w porównaniu do października 2020 roku wystąpił w 6 województwach, przy czym wzrost o 0,1 punktu procentowego miał miejsce w kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim, warmińsko- mazurskim oraz o 0,2 p. p. w zachodniopomorskim. W pozostałych 10 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do października nie zmieniło się.

Według danych Eurostatu w październiku 2020 roku Polska była wciąż, po Czechach, drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,5 proc. wobec 7,6 proc. w UE27 i 8,4 proc. strefie Euro. W UE wskaźnik bezrobocia zwiększył się z 6,6 proc. w październiku 2019 r. do 7,6 proc. we wrześniu i w październiku 2020 r.

Zdaniem Moniki Fedorczuk, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan, możliwość prowadzenia handlu w galeriach handlowych, która została przywrócona 28 listopada, może pomóc utrzymać część miejsc pracy - jeśli konsumenci uznają taki model zakupów za bezpieczny.

Również nasilona skłonność do zakupów dokonywanych w związku z nadchodzącymi świętami może pomóc producentom krajowym, szczególnie w branży odzieżowej, obuwniczej czy spożywczej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie w listopadzie. Załamania po lockdownie nie widać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA