PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie w górę czy w dół? Oto co może przynieść 2017 r.

W tym roku stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 25 lat – 8,2 proc. Odnotowana po raz pierwszy w październiku, utrzymała się również w listopadzie. Czy tak dobrze będzie również na koniec przyszłego roku? Zdania są podzielone.

Bezrobocie w górę czy w dół? Oto co może przynieść 2017 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Jeśli nie będzie żadnej afery czy krachu, to bezrobocie na pewno nie wzrośnie. Myślę jednak, że rynek pracy będzie w przyszłym roku tematem numer jeden. Bardzo prawdopodobne, że problemy z którymi borykają się firmy jeśli chodzi o kadrę, podwoją się w przyszłym roku – ocenia Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

W ocenie Bartosza Kaczmarczyka, prezesa firmy Loyd, stopa bezrobocia w 2017 r. będzie nadal spadać. – Bezrobocie będzie maleć ze względu na czynniki demograficzne, a nie w wyniku wzrostu gospodarczego. Warto też pamiętać, że rząd przeznaczył 12 mld zł na walkę z bezrobociem, co również może mieć wpływ na rynek pracy – mówi Kaczmarczyk.

Tymczasem Jacek Męcina, były wiceminister pracy i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan uważa, że pierwszy raz bezrobocie może spaść w przyszłym roku do poziomu 7,2 proc., m.in. dzięki programom aktywizacji i integracji, które wprowadzają model współpracy urzędów pracy z ośrodkami pomocy społecznej lub NGO-sami.

Jacek Męcina. (fot. PTWP)
Jacek Męcina. (fot. PTWP)

Innym działaniem, które może poprawić sytuację na rynku pracy jest partnerstwo publiczno-prywatne skierowane na aktywizację najtrudniejszych grup defaworyzowanych pozostających w długotrwałym bezrobociu, realizowane przez WUP wspólnie z agencjami zatrudnienia, a także realizacja działań w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

- Dzięki KFS przeszkolono już kilkadziesiąt tysięcy pracowników, a efektywność wydatkowania środków zwiększa się każdego roku. To także pierwszy program, w którym udało się włączyć partnerów społecznych we współzarządzanie KFS-em. Potrzebne jest konsekwentne rozwijanie, ale i korygowanie tych programów, bo są też przypadki słabego zarządzania. Jednak ich skuteczne oddziaływanie może przyczynić się do obniżenia udziału w bezrobociu grup defaworyzowanych i pierwszy raz zmniejszyć bezrobocie do poziomu 7,2 proc. w kolejnym roku – ocenia Męcina.

Jak zauważa Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan, w 2016 roku zbliżyliśmy się bardzo do tzw. naturalnej stopy bezrobocia dla Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie w górę czy w dół? Oto co może przynieść 2017 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA