×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie w krajach UE poszło w górę. Przybyło setki tysięcy bezrobotnych

  • Autor: PAP/AT
  • 3 cze 2020 13:19

W kwietniu, drugim miesiącu zamrożenia gospodarki w większości państw UE, poziom bezrobocia w strefie euro wzrósł do 7,3 proc. W całej UE w skali miesiąca przybyło prawie 400 tys. osób bez pracy - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Bezrobocie w krajach UE poszło w górę. Przybyło setki tysięcy bezrobotnych
We wszystkich państwach członkowskich w kwietniu było 14,079 mln osób bez pracy, z czego 11,919 mln w strefie euro (fot. shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • We wszystkich państwach członkowskich w kwietniu było 14,079 mln osób bez pracy, z czego 11,919 mln w strefie euro.
  • W porównaniu z marcem liczby te wzrosły o 397 tys. w UE i 211 tys. w krajach wspólnej waluty.
  • Podobnie jak w trakcie poprzedniego kryzysu, również ten mocno obija się na sytuacji młodych ludzi na rynku pracy.

W marcu bezrobocie w eurolandzie wynosiło 7,1 proc. W całej UE było ono na poziomie 6,4 proc. natomiast w zeszłym miesiącu wzrosło do 6,6 proc.

Eurostat szacuje, że we wszystkich państwach członkowskich w kwietniu było 14,079 mln osób bez pracy, z czego 11,919 mln w strefie euro. W porównaniu z marcem liczby te wzrosły o 397 tys. w UE i 211 tys. w krajach wspólnej waluty.

Podobnie jak w trakcie poprzedniego kryzysu, również ten mocno obija się na sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. W minionym miesiącu w UE 2,776 mln osób do 25. roku życia było bezrobotnych, z czego 2,239 mln w strefie euro.

Czytaj też: Pandemia na rynku pracy dopiero się zaczyna

Bezrobocie młodzieży w kwietniu wynosiło 15,4 proc. w UE i 15,8 proc. w strefie euro. Miesiąc wcześniej było to odpowiednio 14,6 proc. i 15,1 proc. W grupie osób do 25. roku życia w porównaniu z marcem bezrobocie wzrosło o 159 tys. w UE i 89 tys. w strefie euro.

Eurostat podkreślił, że jego szacunki oparte są na powszechnie stosowanej na całym świecie standardowej definicji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zgodnie z nią do bezrobotnych zalicza się osoby bez pracy, które w ostatnich czterech tygodniach aktywnie jej szukały i są gotowe, aby rozpocząć aktywność zawodową w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Stosowane od marca środki ograniczające by powstrzymać pandemię Covid-19 spowodowały gwałtowny wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w całej UE. Jednocześnie znaczna część osób zarejestrowanych w agencjach dla bezrobotnych nie szukała dłużej aktywnie pracy, również w związku z restrykcjami dotyczącymi koronawirusa czy przez brak możliwości wysyłania dzieci do szkoły.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie w krajach UE poszło w górę. Przybyło setki tysięcy bezrobotnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA