Bezrobocie w Eurolandzie: Gdzie stopa bezrobocia zmaleje najbardziej?

Eksperci przewidują, że stopa bezrobocia w Polsce nadal będzie spadać. Jak wygląda sytuacja w Unii Europejskiej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie w Eurolandzie: Gdzie stopa bezrobocia zmaleje najbardziej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 sty 2018 11:51


• Tylko w Wielkiej Brytanii i Estonii stopa bezrobocia będzie rosnąć.

• W pozostałych krajach Eurolandu przewiduje się spadek bezrobocia.

Według prognoz Komisji Europejskiej w 2018 roku w większości państw Unii Europejskiej stopa bezrobocia będzie spadała, a jej wzrost przewiduje się jedynie w Wielkiej Brytanii i Estonii.

Stopa bezrobocia w Polsce

2017 rok zamknęliśmy z bezrobociem na poziomie 6,5 proc. (dane GUS za listopad). Tak niskiego bezrobocia nie było w Polsce od ćwierć wieku. Dla porównania w ubiegłym roku stopa bezrobocia wynosiła 8,2 proc. Czy w tym roku padną kolejne rekordy?

- Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, a w kolejnych miesiącach nadal będzie spadać. Na koniec 2018 roku ma wynieść 4,3 proc., a rok później 4,1 proc. – co wynika z projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Obok zwiększającej się liczby pracujących, spadek ten będzie skutkiem ograniczenia zasobu dostępnych pracowników - uważa Agnieszka Kolenda, Executive Director Hays Poland.

Czytaj więcej: Czy bezrobocie w 2018 r. będzie biło kolejne rekordy? Oto co prognozują prezesi i menedżerowie

Podobnie Liliana Swoboda, założycielka i właścicielka firmy Lepsza Praca. Według niej ostatni kwartał 2018 roku zamkniemy przy poziomie 5 proc.

- Stopa bezrobocia jest rekordowo niska, a ja obniżyłabym ją o kolejny punkt procentowy, ponieważ należy pamiętać, że nie uwzględnia ona szarej strefy, czyli osób, które figurują jako bezrobotne, a dorabiają w usługach, budownictwie, handlu - wskazuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.