Bezrobocie sprzyja powstawaniu biedy

W 2014 r. w skrajnym ubóstwie żyło 7,4 proc. Polaków egzystujących w gospodarstwach domowych, tyle samo ile rok wcześniej - wynika z danych GUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie sprzyja powstawaniu biedy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sie 2015 9:05


Aż w połowie województw mieliśmy wzrost biedy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Więcej skrajnego ubóstwa niż w 2013 r. odnotowano bowiem w województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Czytaj też: Solidarność: Potrzebny skuteczny program walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Najwięcej niedostatku było w Warmińsko-Mazurskiem – 14,8 proc. osób żyło w skrajnej biedzie. Dwucyfrowy wskaźnik miały jeszcze Świętokrzyskie (12,2), Podlaskie (10,9) i Wielkopolskie (10,1).

Bezrobocie a bieda

Skąd wysoki odsetek w Wielkopolsce? Choć w regionie było w ub.r. najmniejsze w Polsce bezrobocie, to w wielu powiatach było ono w grudniu bardzo wysokie – nawet 15-17 proc.

A wg badań GUS to właśnie bezrobocie sprzyja powstawaniu biedy.

Pauperyzacji sprzyja też poziom urbanizacji poszczególnych obszarów kraju (zasięg skrajnego ubóstwa na wsi jest ponad dwukrotnie większy niż w miastach – 11,8 do 4,6 proc.) czy wykonywanie niskopłatnej pracy (dlatego w regionach z najniższymi wynagrodzeniami biedy jest najwięcej).

Podobał się artykuł? Podziel się!
GUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.