×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie poniżej 7 proc. jest realne i bliskie

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lip 2017 12:25

- Już wkrótce liczbę Polaków bez pracy będziemy mogli liczyć w setkach tysięcy, a nie w milionach - tak spadek stopy bezrobocia w czerwcu do 7,1 proc. skomentował dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A. Andrzej Kubisiak.

Bezrobocie poniżej 7 proc. jest realne i bliskie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Ekspert Work Service twierdzi, że już wkrótce liczbę Polaków bez pracy będziemy mogli liczyć w setkach tysięcy, a nie w milionach, co - jego zdaniem - będzie absolutnym rekordem dla naszej gospodarki.

Więcej o bezrobociu z czerwca przeczytasz tutaj.

- Tempo spadku jest znacznie powyżej oczekiwań rynkowych oraz budżetowych. Ministerstwo Finansów zakładało w ustawie na 2017 rok, że w grudniu bezrobocie spadnie do poziomu 8 proc. W założeniach do budżetu na 2018 zapisano, że za 5 miesięcy bez pracy będzie 7,2 proc. Ten wynik przekroczono już w połowie roku - przypomina dyr. Kubisiak.

- Patrząc na dzisiejszą koniunkturę oraz na popyt na pracowników, który potwierdza niemal 120 tys. ofert złożonych w urzędach pracy, można przypuszczać, że jeszcze w tym kwartale osiągniemy poziom poniżej 7 proc. - komentuje.

- To, co na pewno cieszy to coraz wyraźniejsza poprawa sytuacji na rynku pracy na wschodzie kraju. W tej chwili tylko w trzech województwach stopa bezrobocia jest dwucyfrowa. Wydaje się, że kwestią czasu jest sytuacja, że we wszystkich 16 będzie jednocyfrowe - ocenia Kubisiak.

Jednocześnie przypomina, że dalszym hamulcem do znaczących spadków bezrobocia jest coraz większy problem z dostępem do pracowników, który w październiku spotęguje przejście na emeryturę kilkuset tysięcy osób, które po obniżeniu wieku uzyskają prawo do świadczeń. - Rynek odczuje to tym boleśniej, że wciąż kurczy się liczba osób w wieku produkcyjnym i to nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii - zaznacza.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2060 roku na jednego emeryta będą pracowały dwie osoby wobec czterech obecnie. - To oznacza zarówno mniejsze świadczenia, jak i ogromne problemy pracodawców - dodaje Andrzej Kubisiak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie poniżej 7 proc. jest realne i bliskie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA