5,1 proc. wyniosła w maju 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W maju 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek o 0,1 punktu procentowego.
Czytaj też: Oto 10 państw świata z najniższym bezrobociem. Polski szukać tam ze świecą
- To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Najniższy poziom bezrobocia odnotowano - tak jak w poprzednich miesiącach - w Wielkopolsce (2,8 proc.).
Według wstępnych danych w końcu maja 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych – o 26 tys. mniej niż w końcu kwietnia br.
Bezrobocie w Polsce
Stopa bezrobocia w kwietniu 2022 r., liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3 proc. Polska zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej (po Czechach i ex aequo z Niemcami). Unijna średnia wyniosła 6,2 proc.
Warto dodać, że liczba bezrobotnych według Eurostatu wyniosła 526 tys., wobec 525 tys. w marcu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE ukształtowała się na poziomie 6,2 proc.
Ponadto, Polska dobrze wypada również w danych dotyczących zatrudnienia osób młodych, poniżej 25. roku życia. W tej grupie bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło o 5 proc. i wynosi 8,9 proc. Średnia unijna to 13,9 proc.
Z kolei według danych GUS stopa bezrobocia w kwietniu tego roku spadła do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 878 tys., wobec 902,1 tys. osób w marcu.



KOMENTARZE (0)