Wskaźniki służące do ogólnego opisu rynku pracy wskazują, że sytuacja jest niezła. Niemniej jednak warto patrzeć nieco szerzej.

- Trudną sytuację na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego może w najbliższych tygodniach i miesiącach pogarszać duża liczba stwierdzanych na tym terenie zachorowań na COVID-19 oraz zapowiadane lokalne zaostrzenie obowiązujących ograniczeń.
- Wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych ma charakter sezonowy, jeśli w kolejnych kwartałach pojawią się nowe możliwości zatrudnienia w branżach takich jak turystyka, budownictwo, gastronomia czy rolnictwo.
- W najbliższych miesiącach można również spodziewać się przeglądu stanu zatrudnienia w innych branżach, które muszą dostosować swój sposób funkcjonowania do nowych nawyków konsumenckich, co może w efekcie skutkować zwolnieniami.
Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia wyniosła na koniec lutego br. 6,6 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,1 pkt proc. W porównaniu do lutego 2020 roku – wzrost ten wyniósł 1,1 pkt proc. W powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 1 100 559 osób, czyli o 10 194 więcej niż na koniec stycznia.
Na koniec lutego urzędy pracy dysponowały 59 365 wolnymi miejscami pracy i aktywizacji zawodowej, co oznacza, że na jedno takie miejsce przypadało ponad 18 osób.
Najwyższe bezrobocie jest w województwie warmińsko-mazurskim (10,7 proc.), podkarpackim (9,4 proc.) i kujawsko- pomorskim (9,3 proc.), najniższe - w województwach: wielkopolskim (4 proc.), śląskim (5,2 proc.) i mazowieckim (5,4 proc.).
Czytaj też: Efekt drugiej fali. Ponad 1,2 mln zatrudnionych nie wykonywało pracy
- Trudną sytuację na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego może w najbliższych tygodniach i miesiącach pogarszać duża liczba stwierdzanych na tym terenie zachorowań na COVID-19 oraz zapowiadane lokalne zaostrzenie obowiązujących ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną. Wzrost bezrobocia pomiędzy styczniem a lutym br. był obserwowany w większości województw. Do wyjątków należą opolskie (spadek o -0,1 proc.) i lubuskie (spadek o -0,3 proc.) - komentuje Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan.
Polska w czołówce UE, ale...


KOMENTARZE (0)