PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stopa bezrobocia na koniec 2021 roku może wynieść 7,5 proc.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 15 sty 2021 10:28

- Na koniec roku bezrobocie może osiągnąć około 7,5 proc. Sytuacja, w której stopa bezrobocia wzrośnie do wartości sprzed dekady jest mało prawdopodobna – mamy coraz mniejsze zasoby pracowników z uwagi na trendy demograficzne, a około milionowa grupa cudzoziemców stanowi swoistego rodzaju bufor chroniący nasz rynek pracy - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Stopa bezrobocia na koniec 2021 roku może wynieść 7,5 proc.
Od czerwca 2020 poziom bezrobocia właściwie nie zmienił się (poza sezonowym wzrostem) (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • Od czerwca do listopada 2020 r. stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymywała się na niezmienionym poziomie 6,1 proc.
 • W grudniu, według szacunków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, wskaźnik (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2020 r.) wzrósł do 6,2 proc.
 • - Dalsze utrzymanie bezrobocia na dotychczasowym poziomie wydaje się niemożliwe, a przynajmniej mało prawdopodobne - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2020 r. wyniosła 1,046 mln osób. W porównaniu do końca listopada 2020 r. wzrosła o 21,1 tys. osób, czyli o 2,1 proc. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 16,7 tys. osób, tj. o 2,0 proc.

- Analizując sytuację na rynku pracy w całym roku 2020 widać wyraźnie, że po pierwszej fali zwolnień w okresie wiosennego lockdownu, która objęła głównie osoby pracujące na podstawie umów terminowych i umów cywilnoprawnych w branżach w największym stopniu odczuwających skutki pandemii, sytuacja się ustabilizowała - komentuje sytuację na rynku pracy Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, od czerwca 2020 poziom bezrobocia właściwie nie zmienił się (poza sezonowym wzrostem), co jest efektem zaangażowania dużych środków publicznych w ramach tarcz antykryzysowych. Cel jaki przyświecał ich wprowadzeniu, czyli ochrona zatrudnienia, został osiągnięty. Jednak teraz jesteśmy w fazie kolejnego lockdownu.

- Czas nazywany „okresem odpowiedzialności narodowej”, który w praktyce przyniósł powrót do ograniczenia funkcjonowania handlu, gastronomii, działalności turystycznej i noclegowej, jest kolejnym wyzwaniem dla rynku pracy. Nowe tarcze, już oszczędniej oferujące wsparcie przedsiębiorcom z branż objętych obostrzeniami, są krytykowane za opóźnienie i nieprzystającą do aktualnej sytuacji, zbyt wąską listę kodów PKD, które uprawniają do skorzystania ze wsparcia. Jednocześnie coraz częściej słychać głosy przedsiębiorców niegodzących się z planem zamykania poszczególnych gałęzi gospodarki i wskazujących, że dalszy lockdown uniemożliwia utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie - zwraca uwagę ekspertka Lewiatana.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stopa bezrobocia na koniec 2021 roku może wynieść 7,5 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • petruss 2021-03-09 12:22:20

  Ta patologia niskiego bezrobocia musi sie wreszcie skonczyc !!! Gornicy, budowlancy i inne talatajstwo na bruk !!!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA