Bezrobocie, marzec 2016: Najlepszy wynik od 25 lat

• Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc.
• Rok temu o tej samej porze bezrobocie wynosiło 11,7 proc.
• To wynik zgodny z prognozami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie, marzec 2016: Najlepszy wynik od 25 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 kwi 2016 11:23


Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc. wobec 10,3 proc. w lutym - podał GUS.

W marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 10 proc., co stanowi najlepszy wynik od 25 lat.

Rok temu o tej samej porze bezrobocie wynosiło 11,7 proc., co oznacza spadek o 1,7 pp. r/r. Taki wynik nastraja optymistycznie na kolejne miesiące roku. Marzec może być ostatnim miesiącem 2016 r., w którym dane będą dwucyfrowe. Pod koniec roku stopa bezrobocia powinna osiągnąć poziom zbliżony do 9 proc.

To wynik zgodny z prognozami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i na poziomie niższym niż miesiąc wcześniej o 0,3 pp.

Pod koniec marca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 600,5 tys. osób i był to rezultat niższy niż przed miesiącem o 52,2 tys. osób.

Czytaj też: Co drugi bezrobotny jest długotrwale wykluczony z rynku pracy

"Marzec powinien być ostatnim miesiącem z dwucyfrowym bezrobociem, jaki będziemy obserwować w tym roku. Najnowsze dane potwierdzają optymistyczne prognozy i są zapowiedzią trwałej poprawy na rynku pracy. Wchodzimy okres wiosenny, a zaraz potem letni, które są najbardziej aktywne jeśli chodzi o ilość dostępnej pracy. W tym okresie wzmożone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają takie branże jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, czy rolnictwo i dają dodatkowe miejsca pracy" - komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

niepelnosprawny.org 2016-04-27 13:47:54

ale to przede wszystkim zatrudnienie jest nie w "branży tymczasowej", ale ciagły stopniowy wzrost w całej gospodarce narodowej polski, nawet tam gdzie nigdy nie myślano o zatrudnianiu, dzis sie zatrudnia. Ponadto wyliczenia bezrobocia 25 lat temu, a teraz to duza róznica i sadze ze jest wyzsze.