PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego

11 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile osób szuka pracy?

  • jk
  • 11 kwi 2022 13:22
Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego
Na koniec lutego 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 921,8 tys. bezrobotnych - wynika z danych GUS (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA

Z danych GUS wynika, że na koniec lutego 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 921,8 tys. bezrobotnych. To mniej niż w styczniu tego roku (o 5,4 tys., czyli o 0,6 proc.). To także mniej niż rok wcześniej - o 16,2 proc. To oznacza, że z listy bezrobotnych zostało wykreślonych 177,8 tys. osób.

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego, to - podobnie jak przed miesiącem - wyniosła ona 5,5 proc. Jest ona o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: "Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,2 proc. w wielkopolskim do 9 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się ona w siedmiu województwach (po 0,1 pkt proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

- Bezrobocie jest niższe niż przed rokiem o 1,1 pkt. proc. Dużo jednak ciekawiej zapowiadają się dane za marzec. O ile prognoza zakładała utrzymanie się stopy bezrobocia w okolicach 5,6-5,8 proc. w najbliższych miesiącach, o tyle w tej chwili pewne jest, że będzie ona dużo wyższa w marcu. Przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne. Wkrótce poznamy liczby, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nasz rynek pracy w najbliższych miesiącach. Sama stopa bezrobocia nie będzie miarodajnym wskaźnikiem, ponieważ większość z rejestrujących w urzędach pracy znajdzie zatrudnienie lub będzie korzystało z aktywnej polityki rynku pracy (szkolenia, kursy itp.) - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w marcu odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia - wyniosła ona 5,4 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było z kolei o blisko 18 tys. mniej osób niż przed miesiącem - niespełna 904 tys. bezrobotnych.

Optymistyczne są również dane Eurostatu, zgodnie z którymi w lutym bezrobocie w Polce wyniosło 3 proc. i był to jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE. Lepiej było tylko w Czechach - 2,4 proc. Dla porównania, w strefie euro bezrobocie wyniosło 6,8 proc., a w całej UE 6,2 proc. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA