×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego

  • jk
  • 11 kwi 2022 13:22

11 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile osób szuka pracy?

Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego
Na koniec lutego 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 921,8 tys. bezrobotnych - wynika z danych GUS (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA

Z danych GUS wynika, że na koniec lutego 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 921,8 tys. bezrobotnych. To mniej niż w styczniu tego roku (o 5,4 tys., czyli o 0,6 proc.). To także mniej niż rok wcześniej - o 16,2 proc. To oznacza, że z listy bezrobotnych zostało wykreślonych 177,8 tys. osób.

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego, to - podobnie jak przed miesiącem - wyniosła ona 5,5 proc. Jest ona o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem.

Czytaj też: "Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,2 proc. w wielkopolskim do 9 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się ona w siedmiu województwach (po 0,1 pkt proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

- Bezrobocie jest niższe niż przed rokiem o 1,1 pkt. proc. Dużo jednak ciekawiej zapowiadają się dane za marzec. O ile prognoza zakładała utrzymanie się stopy bezrobocia w okolicach 5,6-5,8 proc. w najbliższych miesiącach, o tyle w tej chwili pewne jest, że będzie ona dużo wyższa w marcu. Przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne. Wkrótce poznamy liczby, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nasz rynek pracy w najbliższych miesiącach. Sama stopa bezrobocia nie będzie miarodajnym wskaźnikiem, ponieważ większość z rejestrujących w urzędach pracy znajdzie zatrudnienie lub będzie korzystało z aktywnej polityki rynku pracy (szkolenia, kursy itp.) - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w marcu odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia - wyniosła ona 5,4 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było z kolei o blisko 18 tys. mniej osób niż przed miesiącem - niespełna 904 tys. bezrobotnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie mamy coraz niższe, ale dane za marzec mogą przynieść coś nowego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA