11 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile osób szuka pracy?

Z danych GUS wynika, że na koniec lutego 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 921,8 tys. bezrobotnych. To mniej niż w styczniu tego roku (o 5,4 tys., czyli o 0,6 proc.). To także mniej niż rok wcześniej - o 16,2 proc. To oznacza, że z listy bezrobotnych zostało wykreślonych 177,8 tys. osób.
Jeśli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego, to - podobnie jak przed miesiącem - wyniosła ona 5,5 proc. Jest ona o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem.
Czytaj też: "Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy
W województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,2 proc. w wielkopolskim do 9 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyła się ona w siedmiu województwach (po 0,1 pkt proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie.

- Bezrobocie jest niższe niż przed rokiem o 1,1 pkt. proc. Dużo jednak ciekawiej zapowiadają się dane za marzec. O ile prognoza zakładała utrzymanie się stopy bezrobocia w okolicach 5,6-5,8 proc. w najbliższych miesiącach, o tyle w tej chwili pewne jest, że będzie ona dużo wyższa w marcu. Przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne. Wkrótce poznamy liczby, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nasz rynek pracy w najbliższych miesiącach. Sama stopa bezrobocia nie będzie miarodajnym wskaźnikiem, ponieważ większość z rejestrujących w urzędach pracy znajdzie zatrudnienie lub będzie korzystało z aktywnej polityki rynku pracy (szkolenia, kursy itp.) - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w marcu odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia - wyniosła ona 5,4 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było z kolei o blisko 18 tys. mniej osób niż przed miesiącem - niespełna 904 tys. bezrobotnych.


KOMENTARZE (0)